Jednou vetou

Vysoké školy počas protestov: Majú byť apolitické?

Ilustračné foto

Foto: TASR

Posledný týždeň sa nehovorí o ničom inom, len o vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Slovensko zažilo masové pochody v uliciach Bratislavy, ktorého sa zúčastnilo i mnoho študentov. Ako je to, ak sa zapoja školy alebo univerzity? Mali by byť apolitické?

Už je to týždeň, čo Slovenskom i celým svetom otriasla správa o krutej poprave investigatívneho novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice Martinky. Táto nešťastná udalosť vyhnala niekoľko desiatok tisíc ľudí do ulíc vo viacerých európskych mestách. Aktívne sa hovorí o páde vlády a každým dňom ľudia netrpezlivo čakajú čo nové sa udeje.

Prečítajte si aj: Posledný Kuciakov článok poukazuje na prepojenia vlády s talianskou mafiou

Vysoké školy vs. Vláda

Momentálna situácia nie je ľahostajná ani niektorým vysokým školám, ktoré verejne vyhlasujú svoj názor a postoj.  Fakulta masmédií PEVŠ (Paneurópska vysoká škola) zdieľala na sociálnej sieti sériu fotiek s odkazom ,,Naši študenti sa pod pedagogickým dozorom pripravujú na večer! Vidíme sa?“ Na tom by nebolo nič zlé, no príspevok na ktorom študenti vytvárajú protivládne transparenty verejne zdieľa a šíri samotná univerzita.

Fakulta masmédií PEVŠ zdieľa na sociálnej sieti príspevok ako ich študenti vytvárajú transparenty. foto: facebook

Apolitické univerzity?

Podľa viacerých názorov, by mali byť univerzity apolitické a teda nešíriť žiaden politický názor. V tomto prípade je to však úplne inak.

,,Samozrejme, že to nie je normálne. Politika ani vláda by sa nemali meniť z ulice,“ vyjadril svoj názor k veci politický analytik Ján Baranek.

Pozrite si aj: Takto vyzeral prvý protestný pochod v Bratislave

Študenti máju svoj názor!

,,Ja si myslím, že to je normálne. Študenti vysokých škôl sa môžu vyjadriť a mať vlastný názor. Ak by univerzity podporili nejaké stanovisko, ktoré je politický motivované, tak s tým by bol problém. Apolitickosť neznamená, že ľudia nemôžu mať svoj názor, ale to, že univerzita nešíri žiadne politické názory a nepropaguje žiadnu politickú stranu. Svojim konaním neovplyvňuje politické dianie,“ zhodnotil tento problém predseda študentskej rady Vysokých škôl Bálint Lovász a pripúšťa, že šírenie politických názorov nie je apolitické.

Čo na to škola?

,,Naši študenti sa zapojili do zhromaždenia, ktoré malo za cieľ uctiť si pamiatku na zavraždeného novinára a jeho snúbenice a nemalo mať politický podtext. Podľa reakcií našich študentov, študentov médiálnych odborov, môžem povedať, že sa cítia byť dotknutí týmto činom vraždy a majú potrebu vyjadriť svoj názor.“ povedala nám PR Paneurópska vysoká škola Jana Žjak. Otázne je teda, prečo sa medzi transparentmi objavili i odkazy smerujúce na vládu: ,,Skutočným zmyslom štátu je spravodlivosť,“ alebo ,,Konečná odstupovať.“

Medzi transparentmi sa objavujú aj heslá proti Vláde SR. foto: facebook

Čo hovorí Ministerstvo školstva?

,,Poslaním vysokých škôl je okrem iného aj zapájať sa do verejnej diskusie o spoločenských a etických otázkach a o utváraní občianskej spoločnosti. Udalosti posledných dní sa dotýkajú celej spoločnosti a úzko súvisia s jej aktuálnym dianím. Radi by sme zdôraznili, že vysoké školy sú autonómne a samosprávne subjekty, je čisto na rozhodnutí akademickej obce danej vysokej školy, akým spôsobom a kde sa zapojí do diskusie o celospoločenských otázkach.  Nepovažujeme však za vhodné, aby sa vysoká škola zapájala do politickej činnosti jednotlivých politických strán a hnutí,“vyjadrilo sa nám k celej problematike ministerstvo školstva. Je teda jasné, že vysoké školy majú byť apolitické a nezapájať sa do politického diania takýmto spôsobom.

 

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu