Jednou vetou

Vyštrovateľ NAKA navrhol pre zmenky obažolubu Mariana K. a Pavla R.

Ilustračná foto

Foto: Facebook

Vyšetrovateľ finančnej polície NAKA podal návrh na obžalobu Mariana K. a Pavla R. v prípade tzv. televíznych zmeniek. Formou spolupáchateľstva sa mali dopustiť trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí, cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti so škodou 69 miliónov eur. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

aktualizované 15:15

„Vyšetrovateľ finančnej polície NAKA ukončil prípad zmeniek návrhom na podanie obžaloby. Spis bude v krátkom čase doručený dozorovému prokurátorovi,“ uviedla polícia.

Markíza: Oceňujeme prácu polície, vyšetrovanie potvrdzuje nepravosť zmeniek

„Môžem potvrdiť, že sme boli oboznámení s výsledkami vyšetrovania,“ povedal  advokát Mariana K. Martin Pohovej. Situáciu nechcel zatiaľ bližšie komentovať.

„V rámci záverečného oboznámenia sa s obsahom spisu som namietol množstvo relevantných procesných pochybení a zároveň som predložil znalecké posudky doslova vyvracajúce závery písmoznaleckých posudkov, ktoré zabezpečil vyšetrovateľ. Navyše je už dnes celkom zrejmé, že znalkyňa Erika Straková nedokáže okrem iných chýb zrozumiteľne vysvetliť, ako si mohla pomýliť kópiu listiny obsahujúcu podpis môjho mandanta s originálom listiny. To ju doslova diskvalifikuje ako znalkyňu podľa paragrafu 146 Trestného poriadku na ďalšie konanie,“ reagoval obhajca Pavla R. Marek Para.

V prípade preukázania viny hrozí obom obvineným trest odňatia slobody vo výške 12 až 20 rokov, priblížil docent trestného práva a vysokoškolský pedagóg Peter Kováč.

Marian Kočner je obvinený z vraždy Kuciaka

Trestné oznámenie na Pavla R. a Mariana K. podala TV Markíza za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. Argumentuje, že sporné zmenky neboli nikdy zaznamenané v jej účtovníctve ani v účtovníctve spoločností, ktoré údajne zmenky vlastnili predtým, ako malo dôjsť k uplatneniu podvodných nárokov.

Pavol R. je okrem tohto prípadu v súčasnosti obvinený aj s ďalšími troma osobami zo slovenského podsvetia z pokusu o vraždu svojej bývalej spoločníčky Silvie Volzovej. Marian K. je pre zmenky väzobne stíhaný. Podnikateľa obvinili aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu.

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 18 škôl