Jednou vetou

Výzva na odstúpenie je smiešna a neprichádza do úvahy, uviedol Galko

Podpredseda strany Sloboda a solidarita (SaS) Ľubomír Galko

Foto: TASR

Ľubomír Galko z SaS neodstúpi z funkcie predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Povedal to v reakcii na výzvu koalície, ktorá odsunula diskusiu o zneužívaní Vojenského obranného spravodajstva (VOS) údajne v prospech SaS za čias ministra obrany Galka z aktuálnej schôdze na začiatok tej budúcej.

„Tá výzva je smiešna. Neprichádza to do úvahy. Svoju robotu si plním poctivo,“ uviedol Galko. Zároveň uviedol, že za súčasného zdravotného stavu je funkcia predsedu výboru na konci jeho hodnotového rebríčka.

V súvislosti s presunutím diskusie uviedol, že koalícia tak ukázala, ako veľmi to je pre ňu dôležitá téma. „V jeden deň to zvolajú, na druhý deň to neplatí. Čo o mesiac už to bude všetko v poriadku? Oni neriešia veci, ktoré sú podstatné pre Slovensko, ale len veci, či môžu politickému súperovi ublížiť. A keď zistia, že by sa to mohlo otočiť proti nim, potom sa stiahnu,“ doplnil s tým, že on bol pripravený na debatu.

S odložením rokovania nesúhlasil

„Vzhľadom na medializované informácie nepovažujeme dnes za vhodné sa tým zaoberať,“ vysvetlil poslanec Peter Šuca (Smer-SD). Koalícia však zároveň Galka vyzvala, aby sa do marcového rokovania pléna vzdal funkcie predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Ak to neurobí, koaliční poslanci na tento výbor chodiť nebudú.

Galko s odložením rokovania nesúhlasil. „Dávam návrh, aby sa o tom rokovalo tak, ako to bolo pôvodne navrhnuté. Chcem vás poprosiť, aby ste neriešili môj zdravotný stav, o ten sa starajú lekári. Ja som pripravený zodpovedať všetky otázky,“ odkázal. Koalícia mu však vystúpiť neumožnila.

Väčšina pléna v utorok (13.2.) na návrh Šucu odhlasovala, že sa bude v stredu popoludní zaoberať údajným zneužívaním VOS v prospech SaS Ľubomírom Galkom v čase, keď bol ministrom obrany. Návrh prišiel po tom, čo minulý týždeň parlament mimoriadne rokoval o modernizácii slovenskej armády. Debata neraz skĺzla ku Galkovým údajným prešľapom na ministerstve.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky