Vznik Československa v roku 1918 odštartoval novú cestu pre Slovensko

Martinská deklarácia 30. 10. 1918 ukončila manželstvo Slovákov s Maďarmi

autorská koláž hlavne.sk, wikipedia

Vznik Československa bol pre nás dôležitým míľnikom, ale viacerí historici sa zhodujú, že pre Slovákov bol na významným dátumom 30. október 1918 na rozdiel od 28. októbra. Pripomíname si 100. výročie odvážneho kroku, ku ktorému sa v Turčianskom Svätom Martine odhodlalo niekoľko desiatok slovenských národných a politických osobností. Napriek neistote po konci prvej svetovej vojny sa jednoznačne odhodlali k vyhláseniu novej, slobodnejšej cesty pre náš národ.

Chcete od nás dostávať pravidelne novinky? Prihláste sa na Newsletter – viac informácií nájdete TU. Pravidelne Vám každý týždeň prídu do e-mailu najzaujímavejšie články za posledných 7 dní priamo od šéfredaktora

„V mene slovenského národa na Slovensku oprávnená je teda hovoriť jedine Slovenská národná rada,“ píše sa v dokumente známom ako Martinská deklarácia alebo Deklarácia slovenského národa.

Odkaz T. G. Masaryka platí dodnes, tvrdia najvyšší predstavitelia SR

Toto vyhlásenie slovenských štátnikov odštartovalo pripojenie nášho územia k novému štátnemu celku v spoločenstve s bratmi Čechmi. Výnimočným štátnym sviatkom si pripomíname jeho sté výročie.

FOTO: Slováci a Česi si pietnym aktom pripomenuli 100. výročie vzniku Československa

Vojna a nový poriadok

27. októbra 1918 oznámil rakúsko-uhorský minister zahraničných vecí americkému prezidentovi, že prijíma podmienky na uzavretie mieru a chce rokovať o prímerí. Tento krok odštartoval diskusiu v Čechách i na Slovensku.

Mapa z roku 1919. Foto: Wikimedia.org

Vrcholom osláv 100. výročia vzniku Československa bola vojenská prehliadka

V Prahe došlo už o deň neskôr k vyhláseniu samostatného česko-slovenského štátu, ku ktorému sa prihlásil aj Vavro Šrobár ako zástupca Slovenska napriek tomu, že nemal žiadne oficiálne poverenie.

Neexistoval však internet a novinky sa šírili omnoho pomalšie. Úplne nezávisle od pražských udalostí sa v Turčianskom Svätom Martine zišla asi stovka slovenských osobností, ktoré sa po búrlivých diskusiách dohodli na jednotnej deklarácii.

Oheň zúfalstva aj nádeje: Jan Palach by sa dnes dožil 70 rokov

Národ slovenský dosvedčuje

Naše osobnosti deklarovali, že sme čiastkou „i rečovo i kultúrno-historicky jednotného česko-slovenského národa“ a preto „žiadame i my neobmedzené samourčovacie právo“.

Zároveň vyjadrili túžbu po uzavretí mieru a to „všeľudských kresťanských zásadách, aby pokoj bol taký, že by medzinárodno-právnymi zárukami znemožňoval ďalšiu vojnu a ďalšie zbrojenie“.

V Martine. Foto: Wikimedia.org

21. august 1968: Deň, keď sa skončila nádej na socializmus s ľudskou tvárou

Zo známych signatárov možno spomenúť kňaza a národného buditeľa Andreja Hlinku, básnika Štefana Krčméryho, či biskupa Jána Vojtaššáka (kritizovaného za podporu deportácií Židov zo Slovenského štátu, avšak neskôr aj nespravodlivo odsúdeného komunistickým súdom vo vykonštruovanom procese).

Dohady a pochybnosti

Okolo deklarácie existuje hneď niekoľko pochybností. K prvej zvláštnej udalosti malo dôjsť večer, 30. októbra, keď do Martina dorazil aj štátnik a neskorší predseda vlády Milan Hodža. Podľa všetkého mal Hodža upraviť už odsúhlasený text deklarácie vlastnými myšlienkami.

Zeman pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR ocenil osobnosti

Ďalší kritici tvrdili, že súčasťou deklarácie mala byť aj tajná klauzula ustanovujúca, že ak do desiatich rokov nedôjde v Česko-slovensku k štátoprávnym úpravám, tak na území Slovenska automaticky prestane platiť ústava. Za šírenie týchto vyhlásení bol Vojtech Tuka, neskôr predseda vlády fašistického Slovenského štátu, dokonca uväznený.

Iným vadilo, že väčšina deklarantov Martinskej deklarácie bola evanjelického vyznania, kým Slováci sa hlásili najmä ku Katolíckej cirkvi.

V Prahe si pripomenuli výročie odsunu československých občanov po Mníchove

Tak či onak, 30. október 1918 predstavuje nezmazateľný medzník našej histórie, kedy sa slovenské osobnosti prvý raz jasne a bez okolkov prihlásili k politickej samostatnosti

Martin bol centrom slovenského boja o svojbytnosť. Foto: Wikimedia.org

Páčil sa Vám článok? Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

Môže vás zaujímať

Solidarita vyzýva strany a hnutia, aby sa dištancovali od extrémistov