Jednou vetou

Wang I podľa Lajčáka vylúčil, že by čínska vláda využívala Huawei ako „zadné vrátka“

Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Miroslav Lajčák

foto: TASR - Pavel Neubauer

Európska únia si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne. Týmito slovami opísal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák podstatu pondelňajších rokovaní šéfov diplomacií krajín EÚ s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im v Bruseli.

Lajčák pripomenul, že Rada EÚ pre zahraničné veci už po druhý raz rokovala o vzťahoch s Čínou, a spresnil, že o tejto téme budú koncom týždňa rokovať aj hlavy vlád a štátov na summite v Bruseli (21. – 22. 3.).

Huawei žaluje americkú vládu v súvislosti so zákazom na produkty

„To je v poriadku, lebo Čína je globálny hráč a EÚ si potrebuje zadefinovať svoj vzťah k Číne,“ skonštatoval Lajčák. Dodal, že z pohľadu Európanov sú veci, kde EÚ s Čínou dobre spolupracuje a potrebuje ju, sú však aj otázky, kde sa názory oboch strán rozchádzajú. Podľa jeho slov bolo pondelňajšie rokovanie s Wang Im konštruktívne a rozsiahle, pričom čínsky hosť bol „veľmi otvorený a konkrétny“ a vôbec po prvý raz sa stalo, že bol účastníkom pracovného obedu Rady ministrov. „Ten rozhovor bol krok vpred, pokiaľ ide o naše vzťahy, a vyjasnili sme si našu európsku filozofiu,“ opísal rokovania Lajčák.

Na otázku, či Wang I loboval za záujmy čínskych firiem na európskom trhu, keď rastie nedôvera napríklad voči technologickej spoločnosti Huawei, Lajčák potvrdil, že šéf čínskej diplomacie v prvom rade zdôraznil, že ide o firmu, ktorá je na 100 percent v súkromných rukách.

Dodávky smartfónov do Číny vo februári klesli na najnižšiu úroveň za 6 rokov

„Vylúčil, že by existovali zadné vrátka, cez ktoré by čínska vláda mohla získavať dáta a údaje prostredníctvom tejto firmy,“ spresnil Lajčák. Dodal, že Wang I požiadal svojich partnerov, aby EÚ nemala „dvojaký štandard“ a pristupovala k tejto firme tak, ako pristupuje k ostatným zahraničným firmám.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Matovič dosiahol svoje. Tatko sa dohodol s fitnescentrami