Jednou vetou

FOTO: Z Číny k nám dorazilo milión jednorazových rúšok a 100-tisíc rýchlotestov

Slovenský vládny špeciál privážajúci zdravotnícky materiál - miliónom rúšok a 100 tisíc rýchlotestov na koronavírus z Číny, ktorý pristál na bratislavskom letisku M. R. Štefánika. Bratislava, 19. marec 2020.

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková/red

Premiér Peter Pellegrini tiež potvrdil, že máme ďalšie nové prípady koronavírusu.

Z Číny na Slovensko dorazilo milión jednorazových rúšok a 100-tisíc rýchlotestov na nový koronavírus. Po pristátí vládneho špeciálu z Číny to na brífingu uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Nejde však o dodávku, ktorá súvisí s kontraktom Štátnych hmotných rezerv, tá sa ešte len má realizovať. Ide o iniciatívu ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) a jej rezortu.

„V živote som tak neočakával pristátie lietadla, ako som ho očakával dnes,“ uviedol Pellegrini. Potvrdil tiež, že máme ďalšie nové prípady koronavírusu. O presnom čísle má informovať po štvrtkovom zasadnutí vlády. Premiér tiež uviedol, že v prípade úmrtia 84-ročnej ženy, ktorá mala koronavírus, išlo pravdepodobne o infarkt myokardu.

Okrem Číny aj z Turecka

Premiér poďakoval čínskej strane za ochotu. Aj vďaka nášmu prístupu spred niekoľkých týždňov podľa neho patríme ku krajinám, ku ktorým sa tento tovar dostal. „Držme si palce, aby v nasledujúcich hodinách pristáli ďalšie lietadlá z Turecka, opäť je to v gescii ministerky vnútra,“ konštatoval.

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra SR Denisa Saková počas brífingu na bratislavskom letisku. Bratislava, 19. marec 2020. | Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

 

Situácia by podľa neho mohla byť na niekoľko dní či týždňov dopredu upokojená. Ako uviedla Saková, v tureckých dodávkach sú najmä respirátory FFP3 a FFP4. V procese sú ďalšie objednávky rúšok, niekoľko miliónov by podľa nej malo prísť v nasledujúcich dňoch.

Slovenský vládny špeciál dopravil z Číny ochranné pomôcky, Bratislava 19. 3. 2020 | foto: red

Do skladu aj hneď do obehu

Zdravotnícky materiál, ktorý k nám dorazil, smeruje na bezpečnostné sklady ministerstva vnútra. Rozdeľovať sa bude podľa pokynov rezortov vnútra a zdravotníctva. „Už tento týždeň začala distribúcia niekoľko tisíc rúšok, ktoré už boli na sklade,“ konštatoval Pellegrini. Ako dodal, toto sú ďalšie, ktoré sú pripravené primárne pre tých, ktorí vykonávajú najdôležitejšie úlohy pre štát.

Slovenský vládny špeciál dopravil z Číny ochranné pomôcky, Bratislava 19. 3. 2020 | foto: red

 

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

 

Na škody eurofondy

Slovensko má z eurofondov k dispozícii zatiaľ 527 miliónov eur na sanovanie škôd súvisiacich s epidémiou koronavírusu. Tieto peniaze vie použiť ihneď, no je potrebné určiť na čo budú prostriedky využité a vypísanie výzvy na tieto účely. To môže trvať niekoľko týždňov. „Peniaze môžu byť použité napríklad na zmierňovanie dopadov na zdravotnícku infraštruktúru či podporu malých a stredných podnikov. Zároveň Európska komisia (EK) do konca marca upraví legislatívu tak, aby z eurofondov mohli byť podporené aj oblasti, ktoré doteraz byť nemohli,“ informoval o tom vo štvrtok na tlačovom brífingu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši.

„Tieto dni sa snažíme vyrokovať finančné prostriedky, ktoré bude SR vedieť využiť na kompenzáciu dopadov opatrení, ktoré boli prijaté pre koronavírus. V stredu prebehla videokonferencia jednotlivých členských krajín EÚ so zástupcami Európskej komisie. Dnes (vo štvrtok, pozn. red.) to zas bola videokonferencia medzi slovenskými zástupcami, ktorí riešia eurofondy. Vzhľadom na významný potenciál európskych štrukturálnych investičných fondov prispieť k výraznému zmierneniu dopadov koronavírusu sa vytvorila na úrovni EK iniciatíva, ktorej úlohou je mobilizovať maximálny možný objem finančných prostriedkov z existujúcich eurofondov, ktoré majú vyčlenené jednotlivé krajiny EÚ na boj s koronavírusom. Pre novú vládu sme pripravili 527 mil. eur, ktoré sú použiteľné ihneď. Sú to peniaze z existujúcich eurofondov,“ ozrejmil Raši.

EK zároveň umožní členským štátom presúvať finančne prostriedky v rámci jednotlivých osí až do výšky 8 % alokácie bez schvaľovacieho procesu. „V praxi tak môžeme získať ďalších niekoľko sto miliónov eur. Tým, že to EK nebude musieť schvaľovať, ušetrí sa minimálne jeden rok času čakania. Pre Slovensko to znamená možnosť rýchleho presunu peňazí z jednotlivých osí v rámci operačných programov, ktoré je možné použiť na opatrenia proti koronavírusu,“ dodal vicepremiér.

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu