Jednou vetou

Za nového člena Súdnej rady SR poslanci zvolili advokáta Michala Mišíka

Ilustračné foto

TASR

Novým členom Súdnej rady SR sa stal advokát Michal Mišík. Vo štvrtkovej tajnej voľbe o tom rozhodli poslanci Národnej rady SR, ktorí mu odovzdali 66 hlasov. Volilo ich 130, rozhodol tak jediný hlas. Mišíka do funkcie navrhol predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD). Nikto iný nekandidoval.

Madej pôvodne do Súdnej rady navrhoval štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú (nominantka Smeru-SD). S týmto menom však mal problém koaličný Most-Híd, voľba sa preto mesiace odkladala. Jankovská napokon z kandidatúry odstúpila.

Na margo Mišíka ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) poznamenala, že ho nepozná, ale nebude v prípade jeho nominácie vstupovať do rozhodovania parlamentu. „Nemám o ňom žiadne informácie, takže teraz neviem hodnotiť, ale všetko nasvedčuje tomu, že spĺňa kritériá programového vyhlásenia vlády, takže je to vec poslancov,“ uviedla.

Žitňanská sa bude podľa jej slov zaujímať, koho jej koaličný partner navrhol. „Ale určite áno, ale pokiaľ sú naplnené kritériá programového vyhlásenia vlády, tak nemám dôvod poslancom vstupovať do ich rozhodovania,“ vysvetlila.

Spájanie s Bašternákom považuje za nekorektné

Opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) v rozprave pred voľbou povedal, že Mišík nie je vhodný kandidát. Vyčítal mu, že sa podieľal na škandalizácii prezidenta Andreja Kisku, má prepojenia na vyšetrovaného podnikateľa Ladislava Bašternáka a tiež na komunálny biznis v Bratislave.

Mišík pre Denník N reagoval, že spájanie jeho osoby s podnikaním Ladislava Bašternáka, „s ktorým som sa nikdy v živote nestretol, považujem za nanajvýš nekorektné“. Zároveň uviedol, že napriek tomu, že ho navrhol Madej, sa nevníma ako nominant akejkoľvek politickej strany. „Vylučujem akékoľvek politické zasahovanie do výkonu funkcie člena Súdnej rady, bola to podmienka môjho súhlasu s kandidatúrou,“ dodal.

Vláda si vo svojom programe stanovila, že bude presadzovať, aby nominanti politických mocí v Súdnej rade neboli sudcovia. Práve na túto prekážku narazila Jankovská.

V celkovo 18-člennom vrcholnom orgáne súdnictva sú v súčasnosti neobsadené ešte dve kreslá. Tie má obsadiť vláda.

Chýbajúceho člena licenčnej rady nezvolili

Poslancom Národnej rady SR sa nepodarilo zvoliť chýbajúceho člena Rady pre vysielanie a retransmisiu. Ani jeden z pätice kandidátov v tajnej voľbe nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov od 130 prítomných poslancov.

Do druhého kola, ktoré sa uskutoční v utorok 6. februára, postúpili dvaja najúspešnejší, teda Milan Blaha, ktorého navrhla Únia slovenských novinárov (43 hlasov), a Ján Ikrényi nominovaný poslancom Tiborom Bernaťákom z SNS (27 hlasov). Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) ešte pred voľbou priznal, že Milan Blaha je otcom poslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD).

Do RVR kandidovali aj Peter Alakša (nominoval ho Mediálny inštitút), Dušan Budzak (poslanec Peter Marček) a Ján Dianiška (Združenie slovanskej vzájomnosti KOŠICKO).

Dôvodom voľby chýbajúceho člena je, že Mojmírovi Mamojkovi sa 13. decembra 2017 skončilo funkčné obdobie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky