Jednou vetou

Za slušné Slovensko: Saková nebude reálnou zmenou pre „vnútro“

Zástupcovia z iniciatívy Za slušné Slovensko Peter Nagy, Karolína Farská, Juraj Šeliga počas tlačovej konferencie iniciatívy Za slušné Slovensko na tému: „Iniciatíva Za slušné Slovensko a otázka ministerstva vnútra SR.“ V Bratislave 23. apríla 2018

foto: TASR

Denisa Saková na poste ministerky vnútra nebude reálnou zmenou pre tento rezort, myslí si iniciatíva Za slušné Slovensko. Jej nominácia je podľa nej v rozpore s tvrdením vládnej koalície, že sa chce snažiť o obnovenie dôvery ľudí v štátnu moc.

aktualizované: 18:46

„Je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby nominant na post ministra vnútra nebol nominantom strany Smer-SD, keďže pod jej vedením ministerstva vnútra sa kauzy dlhodobo zametajú pod koberec,“ píše iniciatíva v písomnom stanovisku s tým, že po odstúpení Tomáša Druckera „sa jasne ukázalo, že nominanti strany Smer-SD nedokážu byť vo svojom rozhodovaní slobodní“.

Sakovú navrhuje za ministerku Smer-SD, ktorému podľa koaličnej zmluvy patrí rezort vnútra. Post ministra vnútra sa uvoľnil po tom, čo odstúpil Drucker. Rezignoval, keď sa rozhodol neodvolať policajného prezidenta Tibora Gašpara. Rezort dočasne vedie premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
Prezident SR podľa ústavy vymenuje člena vlády, ktorého mu navrhne premiér. Nemá teda možnosť odmietnuť ho. Urobiť by tak mal zrejme tento štvrtok (26.4.).

Iniciatíva Za slušné Slovensko chce spolu s iniciatívou študentov Nie je nám to jedno „privítať novú ministerku pred jej rezortom s pripomenutím všetkých korupčných káuz strany Smer-SD a vlády, ktorej bola súčasťou, káuz, ktoré neboli vyšetrené“.

SaS: Nomináciu Sakovej považujeme za úškľabok Fica a Pellegriniho občanom

Nomináciu Denisy Sakovej na post ministerky vnútra považuje SaS za cynický úškľabok predsedu strany Smer-SD Roberta Fica a premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) nespokojným občanom so stavom vecí verejných v krajine. Uviedli to liberáli vo svojom stanovisku.

„Smer-SD podľa očakávania vybral ministra vnútra len zo svojho vnútorného okruhu, bez akejkoľvek ambície ponúknuť Slovensku človeka, ktorý svojím životným príbehom a postojmi zaujme širšiu verejnosť v kritickej situácii, keď sa dôvera v Policajný zbor prepadá,“ tvrdia liberáli. Sakovú vzhľadom na jej službu pod Robertom Kaliňákom považujú za jeho nasledovateľku.

Podľa SaS Fico „dehonestoval požiadavku aktivistov, aby nový minister vnútra bol viac ako len bábkou v rukách Roberta Kaliňáka“. Liberáli tvrdia, že v tejto súvislosti sa Fico vyjadril, že ak má verejnosť právo hovoriť politickej strane do výberu ministra, potom ministra životného prostredia môžu pokojne vybrať aj medvede. „Keby medvede rozhodovali o ministrovi vnútra, nevybrali by horšie ako Smer-SD po dlhých dňoch rokovaní a hľadania vhodného človeka,“ dodali.

Kiska: Inú možnosť nemám, Sákovú musím vymenovať

OĽaNO: Saková na poste šéfky vnútra je zlou správou pre uplatnenie spravodlivosti

Rozhodnutie vládnej koalície dosadiť na post ministerky vnútra doterajšiu štátnu tajomníčku Denisu Sakovú je zlou správou pre uplatňovanie spravodlivosti na Slovensku. Tvrdí to opozičné OĽaNO.

Hnutie považuje Sakovú za pravú ruku bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). „Je zodpovedná za väčšinu drahých a zle urobených projektov na ministerstve vnútra, pre ktoré sme museli vracať eurofondy. Takisto riadila projekt, kde sme mali jednu z najväčších korekcií. Saková mala na starosti aj zákazku, o ktorej hovoril prokurátor špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko,“ povedala Veronika Remišová z OĽaNO.

Politička si myslí, že Kaliňák môže cez Sakovú riadiť ministerstvo „ako šedá eminencia a nebude niesť za to žiadnu zodpovednosť“. Smer-SD podľa nej nie je schopný ponúknuť dôveryhodného ministra vnútra.

Fico: Saková je profesionálka, v rezorte vnútra pôsobí dlhodobo

Denisa Saková je profesionálka, ktorá dlhodobo pôsobí v tomto rezorte, čo vytvára dobrý predpoklad na to, že svoju funkciu zvládne. Na Facebooku to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Môžem potvrdiť, že predsedníctvo strany Smer-SD dnes schválilo nomináciu Denisy Sakovej na post ministra vnútra. Chcem zopakovať, že strana Smer-SD má na základe výsledkov parlamentných volieb a koaličnej zmluvy právo obsadiť tento post a akékoľvek spochybňovanie tejto procedúry je popretím demokratických princípov,“ uviedol Robert Fico.

Bugár: Sakovú hodnoťme na základe výsledkov jej práce

Nominantka politickej strany Smer-SD na post ministra vnútra Denisa Saková musí dostať príležitosť a hodnotiť jej prácu je možné až na základe výsledkov jej práce. Po skončení utorňajšej Koaličnej rady to povedal líder strany Most-Híd Béla Bugár.

„Ja stále hovorím to isté, že hodnoťme daného ministra na základe výsledku, čo urobí v danom rezorte. V tomto prípade aj pani Sakovú, ak bude vymenovaná. Aj ona musí dostať príležitosť, že to vie robiť, má skúsenosti,“ povedal Bugár. Doplnil, že bude musieť odolávať rôznym tlakom. „Som presvedčený, že bude schopná čeliť aj týmto výzvam,“ dodal Bugár.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky