FOTO: Prvé pojednávanie v kauze zmeniek prekvapilo. Objavila sa ďalšia zmenka

Senát Špecializovaného trestného súdu začal v pondelok 22. 7. 2019 pojednávanie v kauze údajného falšovania zmeniek TV Markíza s Pavlom Ruskom (vľavo) a bez prítomnosti Mariána Kočnera

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku sa v pondelok prvýkrát pojednávalo v kauze televíznych zmeniek. V nej sú obžalovaní Marian K. a Pavol R., ktorí mali falšovať zmenky a mariť spravodlivosť.

Aktualizované 19:20

 „Budem sa obhajovať najlepšie, ako viem,“ povedal Pavol R. pred vstupom do pojednávacej miestnosti. Na pojednávaní boli okrem neho prítomní aj obhajcovia Marek Para a Michal Mandzák, zástupcovia poškodených v podobe advokátov Daniela Lipšica a Tomáša Kamenca a desiatky novinárov, fotografov a kameramanov.

Na návrh prokurátora môže ísť obvinený Pavol R. do väzby

Novinári a verejnosť sledovali pojednávanie za bezpečnostným sklom so zvukovým prenosom. Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov v hodnote takmer 70 miliónov eur a marenie spravodlivosti.

Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. V tejto veci je Marian K. väzobne stíhaný.

Okrem toho je stíhaný vo veci objednávky vraždy Jána Kuciaka. Jeho spoluobžalovaný Pavol R. je stíhaný na slobode v tejto kauze a taktiež v kauze objednávky vraždy jeho niekdajšej spoločníčky Silvie Volzovej.

Piata zmenka

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta súdu predložil piatu zmenku, o ktorej sa doteraz nevedelo, obhajcovia Pavla R. namietajú nezákonnosť dôkazu a sťažujú sa na prípravné konanie. Pavol R. zo sporu obviňuje svoju niekdajšiu spoločníčku v televízii Markíza Sylviu Volzovú.

FOTO: Lipšic nevedel z nahotinky odlepiť oči

Okrem toho predniesol prokurátor Šanta obžalobu, v ktorej tvrdí, že Marian K. a Pavol R. zmenky sfalšovali. K doteraz známym dôkazom pripojil aj údajnú piatu zmenku, ktorú podľa jeho slov získala polícia z operatívnej činnosti až po vznesení obžaloby. Tento dôkaz namietal obhajca obžalovaných Marek Para s tým, že nejde o originál zmenky.

Na otázku odkiaľ má prokurátor zmenku, reagoval prokurátor tak, že sa nechce vyjadrovať k dôkazu, ktorý zatiaľ nebol na súde vykonaný, očakáva, že sa tak stane v najbližších pojednávacích dňoch. Na kritiku prípravného konania zo strany obžalovaného a obhajoby Šanta uviedol, že kritika je úplne prirodzená vec „a súčasť obrany každého obžalovaného. Súd obžalobu prijal a to je podstatná odpoveď na vašu otázku“.

Súčasťou kritiky prípravného konania je aj odmietnutie polície vypočuť bývalú manželku Pavla R. Vieru Ruskovú. Tá vie podľa Pavla R. dosvedčiť existenciu zmeniek. „Orgány činné v trestnom konaní v prípravnom konaní takýto dôkaz nepovažovali za potrebné vykonať,“ uviedol Šanta.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

Obžalovaný Pavol Rusko v kauze údajného falšovania zmeniek TV Markíza a bývalý šéf televízie Pavol R. trvá na svojej nevine. Obhajoba namieta účelovosť konania a obviňuje prokurátora Jána Šantu z nepripustenia jediného dôkazného návrhu do vyšetrovacieho spisu. Povedali to na hlavnom pojednávaní v kauze falšovania televíznych zmeniek a marenia spravodlivosti na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

Obhajoba Pavla R. stojí aj na tvrdení, že vyrovnanie s Gamatexom vo výške 80 miliónov korún je „hlúposť do neba volajúca“ vzhľadom na to, že mala Markíza a jej licencia podľa neho oveľa vyššiu hodnotu. Riešením boli podľa neho zmenky, čo mal navrhnúť údajne zavraždený právnik Ernest Valko. Ten bol podľa slov Pavla R. právnym zástupcom Sylvie Volzovej.

Stav disciplinárneho súdnictva je nedostatočný, uviedla Čaputová

V tom istom čase bol Valko podpredsedom Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie, čo by podľa obhajcu Markízy Daniela Lipšica znamenalo konflikt záujmov. „Nehrajme sa tu na spravodlivých a spravodlivejších,“ bola reakcia obžalovaného.

Na záver pondelňajšieho pojednávania položil prokurátor Šanta Pavlovi R. doplňujúcu otázku: „Počúvam pojmy slina, slintoš a slintoviny. Kto je slina alebo slintoš?“

Na to Rusko odpovedal, že nechápe, prečo sa o ňom takto prokurátor vyjadruje. Šanta odmietol špecifikovať, čo otázka znamená, obhajca Para ju namietal s obavou, že Šanta predvedie doteraz nepredložený dôkaz ako napríklad odpočúvania, čo Šanta nepoprel.

Na otázku, čo sledoval prokurátor touto otázkou, prokurátor odpovedal, že „pokiaľ z určitých dôkazov takéto pojmy vyplynú, tak musíme s týmito pojmami narábať ako známymi alebo neznámymi. Preto som kládol túto otázku na jediný vykonávaný dôkaz v dnešnom pojednávaní a to bol výsluch obžalovaného“.

Na otázku, či môžeme očakávať, že predloží napríklad SMS správy, ktoré by obžalovaného Pavla R. takto označovali, odpovedal, že takáto otázka je predčasná.

Polícia nebude vyšetrovať SMS komunikáciu Šufliarskeho a Kočnera

Po pojednávaní Pavol R. uviedol, že zaznamenal ochotu senátu pristúpiť na vykonanie dôkazov, ktoré podľa neho orgány činné v trestnom konaní ignorovali.

„My sme predložili ľudí, ktorí vedia dokázať, že o tom vedeli. Dokonca nás videli, keď sme to podpisovali vo Fajn Clube.“ (nachádza sa pri centrále TV Markíza, pozn. TASR.)

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov“.

Súčasťou obhajoby, ktorú za Mariana K. predniesol advokát Michal Mandzák, bolo opätovné tvrdenie, že obžalovaný nemá právo na dôverný rozhovor s advokátmi. Trestné oznámenie spochybnil z dôvodu, že sa Markíza najprv bránila prostredníctvom civilného sporu a až keď ho prehrala, obrátila sa na políciu.

Na to reagoval zástupca poškodenej Markízy Daniel Lipšic s tým, že televízia nemala donedávna dôveru v orgány činné v trestnom konaní. „Dôkazom toho je v spise sa nachádzajúci materiál, ktorý spracovala Národná protikorupčná jednotka NAKA, ktorú viedol Krajmer“. Tá podľa Lipšica nebola vôbec príslušná na právnu kvalifikáciu falšovania cenných papierov. Na záver reči dodal, že jeden z obžalovaných mal ešte donedávna vplyv na orgány činné v trestnom konaní, čo je taktiež dôvodom, prečo sa až teraz obrátila na cestu trestného konania.

Kočner stiahol žiadosť o prepustenie z väzby

Dohodu o vine a treste nepripustil prokurátor ani obžalovaní. Celé pojednávanie bolo vedené v neprítomnosti Mariana K. Pojednávanie bude pokračovať v utorok.

Marian K. sa nezúčastní ani na jednom zo šiestich pojednávacích dní, avšak jeho obhajca zopakoval, že by sa rád zúčastnil za podmienky presunu pojednávania do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) v Bratislave.

Tam by podľa obhajcov mohol byť pripravený na výsluch. To im podľa nich nie je umožnené, pretože tvrdia, že je výsluchová miestnosť v ÚVV Leopoldov odpočúvaná.

Môže vás zaujímať

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS