Jednou vetou

Začal sa proces s poslancom za ĽSNS Mizíkom, obžalovaným z extrémizmu

Poslanec NR SR Stanislav Mizík (ĽSNS)

foto: TASR

Pred trojčlenným senátom odvolacieho Najvyššieho súdu (NS) SR sa v utorok začal odvolací proces - verejné zasadnutie s neprávoplatne oslobodeným spod obžaloby poslancom Národnej rady SR za ĽSNS Stanislavom Mizíkom.

Mizík sa na utorkové zasadnutie nedostavil a dal svojmu právnemu zástupcovi písomný súhlas, aby sa konalo verejné zasadnutie v jeho neprítomnosti. Senát NS SR sa zaoberá odvolaním prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý vlani poslanca oslobodil spod obžaloby za extrémistické trestné činy.

Samosudca ŠTS ho oslobodil spod obžaloby 4. júla 2018. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti, ktorý bol podpísaný jeho menom. Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostala na NS SR.

Poslanec Mizík je nevinný. „Napísalo sa to samo“?

Prokurátor ÚŠP na Mizíka podal obžalobu zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu. „S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav M. ‚statusoval‘ toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie,“ reagoval v minulý rok v júli prokurátor, ktorý je presvedčený, že Mizík je ten, kto je autorom, a aj zabezpečil zverejnenie statusu na internete.

Poslanec kritizoval rozhodnutie exprezidenta Andreja Kisku udeliť najvyššie slovenské štátne vyznamenanie osobám židovského vierovyznania. Jeho status sa následne objavil na ďalších weboch. Súd s poslancom sa začal 24. mája 2018.

Mazurek dostal podľa Progresívneho Slovenska slabý trest

NS SR nedávno vytýčil termín verejného zasadnutia aj s ďalším poslancom NR SR za ĽSNS Milanom Mazurekom, a to na 2. septembra. Tohto poslanca zase odsúdil 16. apríla minulého roku ŠTS pracovisko Banská Bystrica na peňažný trest 5000 eur. Ak ho nezaplatí, hrozí mu polročné väzenie. Verdikt nebol právoplatný, poslanec sa voči nemu odvolal a prokurátor tiež, trest bol podľa neho nízky.

Mazurek čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu. Dôvodom boli jeho hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika, ktoré majú rasistický charakter, odvysielané v októbri 2016 v Rádiu Frontinus.

Voľby by v júni vyhral Smer-SD, Kotlebova ĽSNS naďalej vysoko

NS SR zatiaľ však doteraz nevytýčil termín odvolacieho konania v prípade predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý v minulosti rozdal kontroverzné šeky chudobným rodinám.

Päťčlenný senát NS SR zase 29. apríla tohto roku zamietol návrh generálneho prokurátor Jaromíra Čižnára na rozpustenie parlamentnej ĽSNS. Čižnár podal návrh už v máji 2017.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky