Jednou vetou

Začala sa posledná tohtoročná schôdza Národnej rady

Ilustračné foto

Foto: TASR

V utorok sa začala posledná tohtoročná schôdza Národnej rady (NR) SR. Poslancov na nej čakajú štátny rozpočet, dôchodkový strop, vyššie platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov, zmeny vo výbere policajného prezidenta či v majetkových priznaniach verejných funkcionárov, otázka antisemitizmu aj Globálny pakt OSN o migrácii, pre ktorý hrozí odchod ministra zahraničia Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) z vlády.

Schôdza pôjde opäť v mimoriadnom režime. Pôvodne sa podľa rokovacieho poriadku rokuje v utorky až piatky, zväčša od 9.00 do 19.00 h, v piatky do 14.00 h. Grémium sa však opäť dohodlo, že sa bude rokovať až do 20.00 h, obedňajšia prestávka bude len hodinu miesto dvoch, v piatok má skončiť rokovací deň o 14.00 h. A rokovať sa má aj v pondelky od 10.00 h. V pondelky a piatky sa navyše nemá hlasovať.

Fico: Záleží mi na tom, aby Lajčák zostal ministrom zahraničných vecí

Poslanci majú rozhodnúť o viacerých zákonoch, ktoré vetoval prezident SR Andrej Kiska. Mali by opätovne schváliť zákon o politických stranách, ktorý upravuje fungovanie strán a zavádza limity na počet členov. Rovnako je vrátený zákon o registri mimovládnych neziskových organizácií, o verejnom obstarávaní, o podpore cestovného ruchu a Občiansky zákonník.

Následne by mali prejsť k otázke antisemitizmu a paktu o migrácii. Definíciu antisemitizmu navrhuje šéf parlamentu Andrej Danko (SNS). Národniari tiež presadzujú uznesenie, v ktorom má parlament požiadať vládu, aby odmietla Globálny pakt OSN o migrácii. Minister zahraničia Lajčák naznačuje v prípade schválenia tohto uznesenia demisiu. SNS na svojom uznesení trvá, navyše žiada aj neúčasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši. Lajčák má alternatívne uznesenie, ktoré považuje za lepšie ako národniarske, a presadzuje účasť v Marrákeši.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

Poslancov čaká aj štátny rozpočet. Slovensko má podľa neho vyrovnane hospodáriť už na budúci rok, teda o rok skôr, ako hovoril pôvodný návrh. Otvorená je aj otázka zastropovania dôchodkového veku v Ústave SR na 64 rokov. Navrhuje ho koaličný Smer-SD a po novom by mal mať aj hlasy opozície. Parlament má rozhodnúť aj o obedoch zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a žiakov základných škôl.

Rokovať budú poslanci aj o zmenách v zákone o zdravotných poisťovniach. V rámci tohto zákona sa majú upraviť aj platy nelekárskych zdravotníckych pracovníkov. Od nového roka by sa mali zvýšiť o desať percent.

Keď dôchodkový strop neprejde, bude referendum, vyhlásil predseda SMER-u R.Fico

Parlament by mal definitívne rozhodnúť aj o zmenách vo výbere policajného prezidenta. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) prináša do snemovne tiež novelu zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Tá počíta so zriadením nového úradu, ktorý má posilniť a zefektívniť ochranu oznamovateľov korupcie a protispoločenskej činnosti.

Na programe je aj dvojica noviel zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov (tzv. zákona o konflikte záujmov). Právne normy sa zaoberajú podobnými problémami týkajúcimi sa zverejňovania majetkov verejných funkcionárov, darov, majetkových prírastkov, rozširujú aj okruh verejných funkcionárov, na ktorých sa má zákon vzťahovať. Upravujú tiež sankcie vrátane straty mandátu za opakované porušenie zákona. Umožňujú aj elektronické podanie majetkového priznania.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky