Jednou vetou

Začalo sa disciplinárne konanie o prokurátorovi Špirkovi

Vasiľ Špirko

foto: TASR

V priestoroch Krajskej prokuratúry v Košiciach sa začalo vo štvrtok disciplinárne konanie v prípade prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľa Špirka. Dôvodom je jeho verejné vystúpenie ku kauzám spojeným s exministrami Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom. Disciplinárne konanie je neverejné, rozhodla o tom komisia.

Disciplinárna komisia navrhuje potrestať prokurátora Špirka finančnou sankciou. Jeho konanie považuje za vážnejší typ previnenia. Ako v minulosti uviedol Špirko, okrem finančného postihu mu hrozí aj strata funkcie.

Kováčik: Čoskoro oznámim, kedy odídem z funkcie

Špirko dozoroval vyšetrovanie vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka. Začiatkom marca pred novinármi povedal, že bývalý minister financií Počiatek a exminister vnútra Kaliňák mali z ministerstva vnútra prostredníctvom podozrivých aktivít pri IT zákazkách „vytiahnuť“ 200 miliónov eur. Informoval tiež, že na Kaliňáka podáva trestné oznámenie za pokus o diskreditáciu jeho osoby.

„Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol, takpovediac, účelovo stíhaný za činy, ktoré sa nepotvrdili. Podávam preto trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta Policajného zboru, riaditeľa NAKA a riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky, a to pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže,“ vyhlásil Špirko v marci pre médiá.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky