Jednou vetou

Záchranári varujú pred vysokými teplotami

Ilustračné foto

TASR

V posledných dňoch sa teploty držia nad tridsiatkou, čo je pre ľudský organizmus poriadne veľká záťaž. Záchranári preto upozorňujú, že je potrebné zvýšiť príjem tekutín a vyhýbať sa najsilnejšiemu žiareniu.

„Keď sa dostavia prvé horúce dni s teplotami nad 35 stupňov Celzia, ľudia precenia svoje sily na slnku, podcenia prevenciu, a potom kolabujú. Kým počas roka je to okolo 40-50 denne,  v týchto horúčavách sa to číslo pohybuje od 150-200 kolapsov za deň,” povedal Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

„Netreba sa nadmerne vystavovať slnku od jedenástej hodiny dopoludnia až do pätnástej. Keď sa už tomu nedá vyhnúť, ľudia by mali mať na hlave akúkoľvek pokrývku. A samozrejmosťou je nezabúdať na pitný režim. Dôležité je piť pravidelne v menšom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa, v žiadnom prípade nečakať na pocit smädu,” upozorňuje Chmel.

„Odporúčané množstvo je približne 3 litre vody denne, no v takýchto horúčavách to je aj okolo 5 litrov. Určite viac však napríklad potrebuje 100-kilový chlap ako 50-kilová žena. No a, samozrejme, do pitného režimu sa nepočíta káva, čaj, či sladené vody. Kolaps hrozí aj pri takzvanom teplotnom šoku, môže k nemu dôjsť náhlym prechodom z chladného do horúceho prostredia a naopak. Ten dokáže celkovo oslabiť organizmus,” priblížil hovorca záchranárov.

Špeciálny pozor si musia dávať deti a seniori

„Vysoké horúčavy predstavujú záťaž pre každý organizmus, no viac sú ohrozené ženy, ktoré kolabujú vo väčšom ako muži. Takisto treba dávať pozor aj na deti a seniorov. Práve starší ľudia by napríklad nemali v takomto teple nakupovať cez deň, ale skoro ráno alebo večer, keď už slnečné lúče nie sú také silné,” povedal Chmelo. Pozor si musia dávať aj športovci. „Pri cvičení alebo inej namáhavej činnosti v horúčavách a na priamom slnku môžu človeka postihnúť nepríjemné svalové kŕče z tepla – či už v rukách, nohách, bruchu alebo len kŕče ako také. Postihnúť môžu ktorýkoľvek sval, najčastejšie pri námahe, keď sú svaly zohriate. Ide pritom o vážny stav, ktorý vzniká najmä vtedy, keď organizmus musí fyzicky pracovať vo vysokej teplote. Predchádzať im treba dostatočným príjmom tekutín, vyhýbaniu sa fyzickej aktivite na priamom slnku.”

Opatrnosť je na mieste aj pri akciách na otvorenom priestranstve. „Ľuďom, ktorí sa pohybujú na slnku počas dňa, môže to byť aj na festivaloch, hrozí slnečný úpal, ak sú na priamom slnku bez prikrývky hlavy a vhodného ľahkého odevu,” povedal Chmel a opísal, aké sú príznaky kolapsu. „Človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde mu operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc.”

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu