Jednou vetou

Zadĺžení poslanci? Viac než polovica poslancov parlamentu má na krku úvery

Zľava: Ľubomír Galko, Jana Vaľová a Peter Pčolinský

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota

Viac než polovica poslancov NR SR je zadĺžená a navýšenie platov o 1 500 eur im rozhodne pomohlo. Rekordmanom v počte hypotekárnych úverov je opozičný politik, ďalší sa zadĺžil aby nemusel kvôli poslaneckému mandátu cestovať cez celú republiku za rodinou, iní to považujú za spôsob investície, či obyčajnú nutnosť na zaobstaranie bývania. Pozreli sme sa bližšie na ich dôvody. Je zrejmé, že poslanecké platy sú veľkou istotou a predčasné voľby, ktoré by presporiadali parlament, nemusia možno vyhovovať ani samotným súčasným poslancom.

Kňaz sa pustil kvôli ústavnému súdu do prezidenta Kisku

76 poslancov NR SR má úvery, 74 poslancov nie. Taká je štatistika, ktorá nám vyšla v hlavne.sk po pozretí majetkových priznaní politikov za rok 2017. Politici v podstate kopírujú občanov Slovenska, keď úvery čerpá 51 percent ľudí. Na rozdiel od občanov Slovenska však medzi nimi nie je až tretina neplatičov úverov, ako je medzi obyvateľstvom.

Farmári dostali košom. Pozrite sa, kto nepodporí traktorový protest v Bratislave

Top priečku v počte úverov obsadzuje Ľubomír Galko, podpredseda SaS. Podľa majetkového priznania čerpá až 3 hypotéky. „Áno, áno, mám toho nabratého (smiech) a teraz som už aj ďalší zobral,“ reagoval na zistenie hlavne.sk Ľ. Galko. Ľ. Galko sa netají, že ako dieťa žil v dome bez elektriny a spal s troma bratmi na jednom gauči. Možno preto toľko úverov?  

Hop, hop malí žiaci. Rajtár a Galko nenápadne na fakulte práva

„Najaktuálnejšia informácia je ale tá, že všetko sme zlúčili do jedného úveru. Viete niekto má 3 malé hypotéky a iný jednu veľkú, tak sme tie malé zlúčili. Máme dom a máme byt a máme apartmán. Úvery som bral aj pre dcéry. Spláca to aj zať, ktorý už pracuje, ale bolo to takto jednoduchšie,“ vysvetlil nám Ľ. Galko. Keby prišiel o plat poslanca, tragédia by to vraj nebola. „Všetko máme poistené. Aj moja manželka je zárobkovo činná, aj dcéry už splácajú, takže nemám obavy,“ vyhlásil Ľ. Galko.

dom Ľubomíra Galka | foto: jxp

 

Niektorí ich taja, iní sú s polovičkami pripravení. Toto sú prvé dámy budúcich prezidentov

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský čerpal podľa majetkového priznania 2 hypotekárne úvery. „Kúpil som v Bratislave byt za 180 000 eur, lebo sú tu hovadsky drahé nehnuteľnosti. Ale keď som sa stal poslancom a videl som, ako niektorí cestujú hodiny na východ, chvíľu sú doma s rodinou a zasa hodiny cestujú do Bratislavy, vyriešil som to kúpou bytu. Mám 4-ročného syna a manželku, chcem ich mať pri sebe,“ uviedol poslanec P. Pčolinský. Podľa politika ak by sa niečo stalo, nehnuteľnosť , ktorú považuje za investíciu, predá.

Poslanec Peter Pčolinský s rodinou. | foto: facebook P.P.

 

Valentín, alebo voľba sudcov? Zamilovaný Poliačik, zmätený Danko a chladný Matovič

Z politikov SMER-SD má úver na bývanie napríklad poslankyňa Jana Vaľová. Tá prišla o post primátorky Humenného, mala by z čoho splácať úver aj keby prišla o tisíce z parlamentu? „Určite áno, ide ešte o dávnu pôžičku, kedysi sa dávali pôžičky na 25-30 rokov pre mladomanželov, tak to je ešte ono. Mesačne to vychádza na asi 40-50 eur mesačne,“ povedala pre hlavne.sk Jana Vaľová.

poslankyňa Jana Vaľová | foto: TASR

 

FOTO: Ficove údajné kontakty s mafiou si preklepol aj bývalý šéf ŠtB Lorenc

Najluxusnejšiu vilu si aj cez hypotekárny úver zabezpečil predseda SNS a predseda NR SR Andrej Danko. Za luxusnú vilu s bazénom v bratislavskej Dúbravke dal koncom roka 2016 vyše 500 000 eur. „Pán Danko dlhé roky pôsobí v advokácii a či je alebo nie je v parlamente s kúpou jeho nehnuteľností nesúvisí,“ uviedol pre hlavne.sk hovorca A. Danka Tomáš Kostelník. Napriek obrovskej  investícii je však vila Andreja Danka vyše rok po kúpe v neobývateľnom stave, lebo A. Danko na nej robí rozsiahle stavebné úpravy. Okrem tejto vily, na ktorú zobral úver, vlastní Danko aj dom v Miloslavove, byt a niekoľko nebytových priestorov.

Dankov záhadný výlet do Prahy. Nikto o ňom nechce hovoriť podrobnosti

rozostavaná nehnuteľnosť A. Danka | foto: jxp

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Môže vás zaujímať

Počet voliteľných hodín v školách by sa mohol navýšiť, zvažuje minister