Jednou vetou

Zajtra nenastúpi do práce 8 627 zamestnancov VW

foto: TASR, zdroj: hlavne.sk

Ohlásený ostrý časovo neobmedzený štrajk zamestnancov bratislavskej fabriky Volkswagenu sa zajtra stane skutočnosťou. O šiestej ráno nenastúpia ľudia na smenu do práce, budú stáť pred hlavným vchodom.

„Máme necelých 24 hodín pred štrajkom. Touto situáciou samozrejme nie sme nadšení, musíme však využiť všetky svoje práva a možnosti, ktoré máme. Jednou z nich bol dialóg, ktorý bohužiaľ zlyhal,“ povedal predseda Moderných odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský. Keďže takmer všetci zamestnanci neprejdú ani cez vstupnú bránu, tak sa výroba v najväčšej slovenskej automobilke úplne zastaví.

Všetkému sa podľa Smolinského dalo predísť, keby bola zo strany vedenia VW snaha o dialóg. My sme začali vyjednávať už od januára. Zamestnávateľ však nevyužil svoju možnosť jednania,“ povedal Smolinský. Odbory boli ochotné ubrať z požadovanej sumy, no okrem zvýšenia platov mali viacero požiadaviek.Návrhov je viac, je ich desať. Každý jeden obsahuje zvýhodnenie zamestnanca. Bolo úlohou oboch vyjednávacích tímov, či sa na niečom zhodneme. Sme sklamaní z konania vedenia spoločnosti a z postoja voči vlastným zamestnancom,“ vyjadril sa Smolinský.

Odbory navrhovali navýšenie platov o 16 percent, Smolinský si nemyslí, že žiadajú priveľa. „Niekomu sa môže zdať, že žiadame veľa. My však chceme 16 percent a to je v prepočte 160 až 170 eur na jedného človeka. V porovnaní s tým, ako sa navyšovalo minulé roky, je to adekvátne. Podstatné vec však je, že to bol náš návrh a my sme boli ochotní rokovať.“

Momentálne sa na štrajk pripravuje aj vedenie fabriky, ktoré organizuje mítingy pre členov manažmentu. „Hovoria im, ako majú informovať svojich ľudí a nejako ich tak zneistiť. Môžem vás však ubezpečiť, že zamestnanci sú odhodlaní a zajtra ráno nenastúpia do práce,“ okomentoval aktuálne dianie vo VW Smolinský, ktorý dodal jednu paradoxnú vec, s ktorou sa v posledných dňoch stretával. „Pokiaľ sa rozprávame osobitne s členmi slovenského manažmentu, tak si uvedomujú, že ľudia si navýšenie zaslúžia. Keď si však sadnú za rokovací stôl, tak to nepovažujú za podstatné. Osobitne nám však držia palce.“

Ako to bude zajtra vyzerať?

O šiestej hodine ráno príde pred hlavný vchod okolo dve až tri tisíc ľudí, ktorí by v tom čase mali pracovať. Keďže vo VW sa pracuje na smeny, tak tam v rovnakom čase nebudú všetci zamestnanci. Neskôr sa ranná smena vystrieda s poobednou a tá napokon s večernou. Takto sa budú smeny točit stále dookola.„Budeme tu stáť každý deň počas pracovnej doby. Budeme tu stáť zajtra, pozajtra a až do konca týždňa a keď to nebude stačiť, tak budeme pokračovať budúci týždeň,“ vyhlásil Smolinský.

Pod štrajk sa podpísalo 8 627 zamestnancov fabriky a všetci by sa tak mali zúčastniť zajtrajšieho štrajku. VW má okolo 10 800 zamestnancov.

Keďže vedenia zastrašovalo zamestnancov a snažilo sa ich odhovoriť od štrajku, tak odbory začali po fabrike šíriť informačné letáky.

zdroj: hlavne.sk

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia