Jednou vetou

Zákon o politických stranách nie je proti niekomu, je za niečo, tvrdí Danko

Andrej Danko

Foto: Michal Psota

Nikto nechce, aby Slovensko riadili tak, ako súkromné firmy riadia niektorí ľudia. Povedal predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na parlamentom schválenú novelu zákona o volebnej kampani, ktorý limituje financovanie politických strán a volebnej kampane.

„Tento zákon nie je proti niekomu, je za niečo,“ skonštatoval Danko s tým, že je za slobodnú súťaž politických strán. Tá by však podľa jeho slov nemala byť o financiách, ale najmä o programe. „Politické strany sú financované zo štátneho rozpočtu a v prípade zvolenia môžu zmienených 3,5 milióna eur dosiahnuť,“ doplnil.

Na otázku, či bolo nutné prijímať aj pozmeňovací návrh poslanca Petra Pčolinského (Sme rodina), aby sa do celkových príjmov strany za volebné obdobie vo výške 3,5 milióna zarátavalo aj členské, odpovedal tým, že aj opozícia má právo vládny zákon pripomienkovať. Danko je presvedčený, že aj niektorí opoziční poslanci chápu, čo chceli zákonom dosiahnuť.

Danko vyhlásil ďalšiu voľbu kandidátov na Ústavný súd

Predseda parlamentu hovoril o politike milionárov, pričom opäť zdôraznil, že politika by nemala byť o tom, že niekto do strany zainvestuje financie a vrátia sa mu protihodnotou, „že sa šíria myšlienky, ktoré chcete, aby sa šírili“. Verí, že takto to budú vnímať aj iné strany.

Skonštatoval, že volebná súťaž sa v súčasnosti uskutočňuje inak, aj v online priestore, kde sa ťažko kontrolujú financie volebnej reklamy. „Chcem, aby ste videli na transparentných účtoch, kam ako idú peniaze,“ doplnil Danko.

Traja najvyšší ústavní činitelia sa prihlásili k vyhláseniu z roku 2017

Novela zákona o volebnej kampani z dielne koalície upravuje finančné limity pre politické strany, financovanie volebnej kampane a pokuty, rušia sa ňou tretie strany v kampani. Poslanci ju vo štvrtok schválili, prerokovali ju v zrýchlenom režime, schválili ju za menej ako 24 hodín od jej predloženia do parlamentu.

Novela stanovuje, že politické strany budú môcť počas jedného volebného obdobia do NR SR prijať v súhrne najviac 3.500.000 eur z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov, pričom sa do sumy zarátavajú aj členské príspevky. Dopĺňa aj sankcia pre právnické osoby za porušenie volebného moratória. Novela ďalej určuje maximálnu sumu ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena, a to na 10.000 eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky