Zákon o štátnom občianstve pripravil o slovenský pas 2183 ľudí

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17.7.2010 do 22.2.2018) o slovenský pas 2183 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (569). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (504), rakúske (317), britské (210), maďarské (101), americké (99), nórske (56), švajčiarske (43), holandské (40), austrálske, írske a kanadské (po 37), belgické (36), talianske (24), fínske (15), francúzske a švédske (po 13), luxemburské (osem), ruské (päť), čínske a poľské (po tri), dánske, islandské, novozélandské a ukrajinské (po dve), izraelské, španielske, srbské a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené.

Zákon neplánujú novelizovať

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD).

Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo a ani právnu normu neplánuje novelizovať.

Nové občianstvo od roku 1993

Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva.

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu