Jednou vetou

Zastavili trestné stíhanie podpredsedu NR SR Gábora Grendela

Podpredseda parlamentu za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) Gábor Grendel sa pozerá cez sklo na novinárov umiestnených vo vyhradenom priestore v budove NR SR počas rokovania 2. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 24. marec 2020.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Grendel bol stíhaný pre údajné vyzradenie bankového tajomstva viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana K.

Orgány činné v trestnom konaní zastavili trestné stíhanie koaličného poslanca Gábora Grendela (OĽaNO) v súvislosti s údajným vyzradením bankového tajomstva viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana K. Grendel o tom informoval na sociálnej sieti.

„Napriek stiahnutej obžalobe som bol doteraz stále trestne stíhaný. Dnešným dňom (štvrtok 26. marec, pozn. SITA) je tomu koniec,“ napísal poslanec.

Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave podala v polovici februára tohto roka na poslanca parlamentu Gábora Grendela z klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) obžalobu pre ohrozenie bankového tajomstva Mariana K.

Obžaloba však bola koncom februára stiahnutá. Samotný Grendel vtedy v tejto súvislosti uviedol, že vyšetrovatelia a dozorujúci prokurátor mali byť vylúčení z vyšetrovania pre zaujatosť, o čom svedčí prepis komunikácie Mariana K. z aplikácie Threema.

Skutok sa mal stať v roku 2012, keď médiá informovali o neobvyklých finančných operáciách Mariana K. z jeho finančných účtov. Ten podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Ako uviedol Grendel, prípad dostala dvojica vyšetrovateľov Jombík, Barochovský a dozorujúcim prokurátorom bol zo začiatku Bystrík Palovič. „Štyri roky sa v tejto veci nič nedialo. Až v septembri 2016 vyšetrovatelia na návrh Mariana K. predvolali novinárku Martinu Ruttkayovú. Tá im predložila policajné dokumenty o prevodoch Mariana K. a do zápisnice výsluchu svedka tvrdila, že tieto dokumenty dostala odo mňa. Nebola to pravda, ale na základe tejto výpovede boli vznesené obvinenia voči mne a Danielovi Lipšicovi,“ povedal Grendel.

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic