Jednou vetou

Záujem o eurovoľby sa na Slovensku zvyšuje, kandidátov ponúka 32 politických strán

Európsky parlament čakajú zmeny

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Voľby do Európskeho parlamentu sú pre Slovákov zaujímavejšie než v minulosti. Kým v posledných eurovoľbách bola účasť Slovákov na voľbách najnižšia spomedzi všetkých štátov EÚ, zdá sa, že záujem o eurovoľby vzrástol. Vyplynulo to z výsledkov jarného eurobarometra Európskeho parlamentu.

Mikiho návrat do politiky? Expremiér Dzurinda na káve so šéfom KDH

V májových voľbách do Európskeho parlamentu by určite hlasovalo 20 percent ľudí na Slovensku, ďalších 19 percent by voliť išlo pravdepodobne, takže spolu 39 percent ľudí prejavilo pravdepodobný záujem o eurovoľby. Vyplynulo to z jarného eurobarometra.

Najväčší záujem o eurovoľby je vo vekových kategóriách 25 až 39 rokov a 55+. Viac sa o ne zaujímajú muži ako ženy a vysokoškolsky vzdelaní ľudia.
Voliči na Slovensku by podľa eurobarometra išli voliť najmä preto, lebo je to ich občianska povinnosť, ale tiež preto, lebo podľa nich môžu hlasovaním v eurovoľbách veci zmeniť.

Volieb sa neplánujú zúčastniť ľudia,  podľa ktorých ich hlas nič nezmení, nedôverujú politickému systému či preto, lebo europarlament podľa nich nerieši ich problémy.

AUDIO: Preklepli sme si kandidátov do Europarlamentu. Takto sú na tom s angličtinou!

 „Je tu, na rozdiel od roku 2014, oveľa väčší záujem o európske voľby. Veľmi nás teší tento nárast,“ skonštatoval na tlačovej konferencii v Bratislave Dionýz Hochel, ktorý je v súčasnosti poverený riadením Kancelárie EP na Slovensku. Pripomíname, že účasť v posledných eurovoľbách bola len 13 a pol percenta.

„Na Slovensku pochádza až 80 percent z verejných investícií z eurofondov,“ vyhlásil vlani Richard Raši, vicepremiér pre investície a informatizáciu.

Voľby do Európskeho parlamentu sa budú na Slovensku konať 25. mája 2019. Kvôli brexitu dochádza k prerozdeleniu miest v Euróspksom parlamente, namiesto 751 poslancov ich bude 705. Slovensko malo v Bruseli doteraz 13 zástupcov, po novom ich bude 14.  Svojich kandidátov nominuje do eurovolieb 32 politických strán a hnutí.

 

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra