Jednou vetou

Zdravotnú poisťovňu zmení od budúceho roka vyše 139.000 ľudí

Všeobecná zdravotná poisťovňa

foto: TASR

Záujem o zmenu zdravotnej poisťovne prejavili aj v tomto roku desaťtisíce ľudí. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) akceptoval 139.126 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne od začiatku budúceho roka, 6632 prihlášok neakceptoval. V rámci kampane na zmenu zdravotnej poisťovne úrad doteraz riešil celkom dva podnety. V stredu o tom informovala jeho hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Ako vyplýva z výsledkov prepoisťovania, najviac klientov pribudne od budúceho roka súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera. Celkovo jej po zohľadnení príchodov a odchodov poistencov pribudne 30.472 klientov. Naopak, štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) ubudne najviac poistencov, konkrétne 38.520. Druhej súkromnej zdravotnej poisťovni Union pribudne 8048 poistencov.

Úrad verejného zdravotníctva vyšetruje vzorky krvi a zisťuje imunitu obyvateľov

Možnosť prepoistiť sa od budúceho roka majú ľudia raz ročne, a to do 30. septembra. V prípade zmeny poistenci až do konca roka používajú preukaz poistenca a európsky preukaz svojej terajšej zdravotnej poisťovne. Poistenec je povinný oznámiť zmenu svojmu zamestnávateľovi. Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmení zdravotnú poisťovňu, je povinná písomne oznámiť novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2019.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky