Jednou vetou

Žena prezidentka? Tieto dámy dokázali, že sa to dá!

Žena prezidentkou? Vo svete nič neobvyklé

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, Wikipedia, kansanuutiset.fi, islit.is

Minimálne v jednej veci sme predbehli Ameriku. Už v roku 1918 mali v prvej Československej republike všetci občania vrátane žien garantované volebné právo. Predbehneme ju aj v tom, že si na čelo štátu zvolíme ženu-prezidentku? Neboli by sme prví na svete.

Dá sa veriť prieskumom? Takto obstáli pred poslednou voľbou prezidenta!

Argentína, Island, Malta, Filipíny, Nikaragua, Írsko, Srí Lanka, Guyana, Lotyšsko, Panama, Fínsko, Filipíny, Indonézia, Libéria, Čile, India, Litva, Kirgizsko, Kostarika, Brazília, Kosovo, Malawi, Južná Kórea, Chorvátsko, Maurícius, Nepál, Marshallove ostrovy, Estónsko, Singapur, Trinidad a Tobago, Etiópia, Gruzínsko.

Vzory pre Slovákov? Takto vyzerali voľby prezidenta v okolitých štátoch

Čo majú všetky tieto krajiny spoločné? Minimálne raz si za prezidenta zvolili ženu. V roku 2009 sa do druhého kola prezidentských volieb na Slovensku prebojovala profesorka Iveta Radičová. Po desiatich rokoch je tu opäť šanca, že si Slováci zvolia na čelo štátu ženu.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Pozrime sa na príklady zo sveta. Týmto inšpiratívnym dámam z bližšieho i vzdialenejšieho okolia sa podarilo získať priazeň občanov a dokázať, že nielen muži, ale aj ženy dokážu zastávať pozíciu hlavy štátu.

Voľby prezidenta? Čistá lotéria, čakajú nás horúce mesiace

Vigdís Finnbogadóttirová – Island

Politička, ktorej naozaj komplikované priezvisko je pravdepodobne jediným dôvodom, prečo o nej dnes počujete prvýkrát. Štvrtá demokraticky zvolená hlava štátu na Islande, prvá žena v tejto pozícii a zároveň prvá žena na celom svete, ktorá bola demokraticky zvolená za prezidentku v priamych voľbách.

Obvinili konateľa firmy KTAG, cez ktorú si Kiska platil prezidentskú kampaň

Finnbogadóttirová vyštudovala francúzštinu, francúzsku literatúru a históriu divadla. Pracovala ako vysokoškolská pedagogička a zároveň sa pohybovala v divadelnom prostredí. Keď mala 41 rokov, stala sa prvou slobodnou (rozvedenou) ženou, ktorá si na Islande adoptovala dieťa. Jej funkčné obdobie trvalo od 1. augusta 1980 do 1. augusta 1996.

Vigdis Finnbogadóttirová, prvá prezidentka Islandu. Foto: commons.wikimedia.org

Mary Robinsonová – Írsko

Prvou írskou prezidentkou sa na počudovanie stala relatívne liberálna právnička Mary Robinsonová. Už v roku 1969 presadzovala odstránenie zákazu rozvodov z írskej ústavy, zrušenie zákazu používanie antikoncepcie, ako aj dekriminalizáciu homosexuality a samovrážd.

Brexit bez dohody zavedie režim tvrdej hranice na írskom ostrove , upozornila EK

Mary Robinsonová sa stala prvou ženou, prvou kandidátkou Strany práce a prvou kandidátkou bez podpory konzervatívnej strany, ktorá zvíťazila v prezidentských voľbách. Jej mandát trval od 3. decembra 1990 do 12. septembra 1997.

Mary Robinsonová, prvá prezidentka Írska. Foto: commons.wikimedia.org

Tarja Halonenová – Fínsko

Fínsko sa v roku 1906 stalo prvou európskou krajinou, ktorá ženám priznala volebné právo. Dámy si však museli počkať ďalších dlhých 94 rokov, kým sa na čelo štátu postavila jedna z nich. Jedenástym prezidentom Fínska a zároveň prvou ženou v tomto úrade sa stala právnička Tarja Halonenová.

Aký je stav exprezidenta Rudolfa Schustera po operácii srdca? Takto sa teraz má

Halonenová bola známa ľavičiarka, žila vo voľnom zväzku a vystúpila z národnej cirkvi. V prieskumoch začínala na štvrtom mieste, napokon zvíťazila so 40% hlasov. V druhom kole tesne porazila bývalého premiéra zo Stredovej strany s 51,6% hlasov oproti jeho 48.4%. Jej funkčné obdobie trvalo od 1. marca 2000 do 1. marca 2012.

Tarja Halonenová, prvá prezidentka Fínska. Foto: commons.wikimedia.org

Dalia Grybauskaitėová – Litva

Prvá litovská prezidentka vyštudovala politickú ekonómiu, bola členkou Komunistickej strany a chvíľu slúžila ako komisárka Európskej komisie pre vzdelávanie, kultúru, mnohojazyčnosť a mládež (vo funkciu ju nahradil Ján Figeľ, neskôr ju zastával aj Maroš Šefčovič).

Niektorí ho zatracujú, on ho nevie vynachváliť. Harabin básnil o Mečiarovi

Grybauskaitėová je slobodná a bezdetná. Stala sa prvou litovskou hlavou štátu zvolenou aj na druhé funkčné obdobie. Prezidentkou je od 12. júla 2009. Nové prezidentské voľby sú naplánované na 12. mája 2019, Grybauskaitėová už nemôže kandidovať.

Čaputová a Mikloško chcú z pozície prezidenta navrátiť ľuďom nádej

Dalia Grybauskaitėová, prvá prezidentka Litvy. Foto: commons.wikimedia.org

 

VIDEO: Bláznivá špecialita z Talianska. Jedli ste už vysmážaný vzduch?

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: V školstve nechce škrtať, ale efektívne narábať s peniazmi