Jednou vetou

Zhorený stánok v Bratislave stál na súkromnom pozemku, tvrdí mesto

Požiar vypukol v poobedných hodinách v stredu 28.11.2018

Foto: facebook

Stánok na vianočných trhoch na bratislavskom Hlavnom námestí, v ktorom v stredu (28. 11.) vypukol rozsiahly požiar, stál na súkromnom pozemku a mesto na jeho fungovanie nemalo dosah. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer s tým, že stánok zasahoval do pozemku mesta len sčasti.

„Majiteľ bol 22. novembra pracovníkmi mesta upozornený a vyzvali ho na posunutie, respektíve odstránenie stánku z pozemku mesta,“ spresnila Onufer. Minulý rok hlavné mesto pre zasahovanie stánku do pozemku mesta udelilo tomu istému majiteľovi pokutu 1000 eur.

„Aktuálne zisťujeme rozsah škôd. Ak zistíme, že na majetku hlavného mesta vznikli škody, mesto si ich bude vymáhať v rámci príslušnej legislatívy,“ podotkla hovorkyňa.

FOTO: Požiar na trhoch narobil obrovské škody

Magistrát vo svojom stredajšom stanovisku uviedol, že stánok, v ktorom vypukol požiar, nebol súčasťou mestských vianočných trhov. Hlavné mesto má svoje stánky, ktoré počas vianočných trhov prenajíma. „Nájomcovia majú s mestom podpísanú nájomnú zmluvu, kde sa zaväzujú dodržiavať požiarne a bezpečnostné predpisy. Pracovníci mesta stánky pravidelne kontrolujú,“ povedala Onufer.

Novozvolený primátor Bratislavy Matúš Vallo však nerozumie, ako mohol na vianočných trhoch na bratislavskom Hlavnom námestí fungovať stánok, ktorý nebol ich súčasťou a jeho majitelia nemali podpísanú nájomnú zmluvu a ani mesto nepožiadali o zaujatie verejného priestranstva. „Predpokladám, že to, ako mohlo prísť k takémuto fatálnemu zanedbaniu povinností mesta, jeho súčasné vedenie čo najskôr vysvetlí,“ uviedol v stredu Vallo, ktorý vedenie hlavného mesta po primátorovi Ivovi Nesrovnalovi preberie 7. decembra.

Vianočné trhy na Hlavnom námestí v Bratislave sú po požiari opäť otvorené

Na Hlavnom námestí v Bratislave vypukol v stredu po 15.30 h v jednom zo stánkov požiar a rozšíril sa na priľahlú budovu. Zranila sa jedna osoba. Škodu predbežne odhadujú na viac ako 200.000 eur.  Požiar vznikol po výbuchu propán-butánových fliaš. Vianočné trhy na Hlavnom a Františkánskom námestí v centre Bratislavy vo štvrtok opäť otvorili.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky