Jednou vetou

FOTO: Sme tu zadarmo a odstúpte! Kričali tisíce ľudí v uliciach Za slušné Slovensko

Tisíce ľudí v uliciach Bratislavy.

foto: TASR

Tisíce ľudí sa v piatok podvečer stretli na Námestí SNP v centre Bratislavy. Ďalšie tisíce boli v ďalších siedmich mestách, ale ľudia sa zhromaždili aj v írskom Dubline či anglickom Londýne. Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa po desiaty raz konalo symbolicky v predvečer 29. výročia Nežnej revolúcie. Dav opakovane skandoval heslá "hanba", "do basy", ale aj "my sme tu zadarmo", či "ďakujeme". Zhromaždenia trvali zhruba dve hodiny, na pódiu sa vystriedali organizátori protestov, novinári, vedci, herci, umelci a ďalší. Vyzývali na odchod Andreja Danka a Roberta posielali do basy.

Organizátorka protestov Karolína Farská v sídle OĽaNO: Pre toto som tam bola

„Chceme si uctiť a pripomenúť aj to, že v 89. roku tu stáli desiatky tisíc ľudí na námestí a bojovali za slobodu. Ten boj nekončí a ochrana občianskej spoločnosti, boj proti konšpiráciám, to je neustály zápas, ku ktorému chceme prispieť. To je cesta k slušnosti,“ uviedol jeden z organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko v Bratislave.

Pani Vallová: Toto je nová prvá dáma Bratislavy

Udalosti posledného týždňa ako útoky na novinárov, občiansku spoločnosť, obvinenia z pokusov o štátny prevrat a podozrenia z toho, že boli zneužité bezpečnostné zložky, sú podľa neho hlavným dôvodom, prečo opäť zorganizovali zhromaždenia. „Plánovali sme si pripomenúť 17. november, to bolo dlhodobo plánované. Ale potom to celé chytilo eskaláciu, keď bývalý premiér hovoril o tom, že má informácie, ktoré nemá odkiaľ mať. A rovnako, keď boli medializované informácie o tom, ako nás volala NAKA,“ doplnil.

Popoludňajší pochod obmedzí dopravu v Bratislave

V úvode protestu Karolína Farská a Juraj Šeliga uviedli, že organizátori protestov sú neustále označovaní za nepriateľov snažiacich sa o narušenie demokracie. „Skutočným nepriateľom je konšpirácia, korupcia, nenávisť a tí, čo ju šíria,“ povedal Šeliga.

Od Bratislavy až po Košice vyšli do ulíc tisíce ľudí. | foto: TASR

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Na pódium vystúpili aj členovia koordinačného výboru slovenských vysokých škôl z novembra 1989. Zhromaždeniu sa prihovorili Filip Vagač a Zuzana Mistríková. „Mladí ľudia, ktorí stoja aj za dnešným zhromaždením, žiadajú elementárnu slušnosť a zodpovednosť pri spravovaní veci verejných. Žiadajú slušné Slovensko,“ uviedla Mistríková. Vagač rovnako vyjadril podporu organizátorom a doplnil, že sa nenechajú zastrašiť. S prejavmi vystúpili aj ďalší účastníci protestov z novembra 1989 ako Peter Zajac, Fedor Gál a Martin Bútora.

Na zhromaždenie Za slušné Slovensko v Košiciach prišlo asi tisíc ľudí

Podporu protestom a nespokojnosť s vývojom udalostí na Slovensku vyjadrili počas zhromaždenia aj herci zo Slovenského národného divadla a divadla Astorka. S príhovormi vystúpila Táňa Pauhofová a Richard Stanke.

Pán prezident Kiska! Vaši ľudia zatajujú svoje platy!

Na pódium sa postavili aj novinári. Verejnosti sa prihovorila česká kolegyňa zavraždeného Jána Kuciaka Pavla Holcová. Uviedla, že rok 2018 bol pre ňu a pre mnohých ďalších novinárov najťažším v živote. „To, čo sme si prežili na konci februára, bol dotyk absolútneho zla. Bola to akási kumulácia našej novinárskej absolútnej bezmocnosti,“ uviedla. Stala sa podľa nej tragédia a novinári mali pocit, že píšu zbytočne. Poďakovala sa verejnosti za to, že chodili na protesty. Ich účasť podľa nej pomohla k tomu, aby novinári pokračovali v písaní o kauzách, o ktorých písal zavraždený Ján Kuciak, a aby jeho prácu dokončili. „Mnohí z nás to chceli vzdať. Hovorili sme si, že si nájdeme novú bezpečnejšiu prácu, ale to, že ste prišli, pomohlo,“ doplnila.

Na zhromaždeniach Za slušné Slovensko sa spomínalo na zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.  | foto: TASR

Zhromaždenie svojím slovom podporili aj Zuzana Števulová, Fedor Gál, Martin Strižinec, Kristína Farkašová, či vedec Peter Celec. Na záver zaznela štátna hymna.

KOMENTÁR: Označí nás Kiska za mafiánov?

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky