Jednou vetou

Žiaci v rámci akcie Deň husieho brka protestovali proti nariadeniu ministerstva

foto: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

Ministerstvo školstva schválilo dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu, na základe ktorého určuje školám presný tvar písaného písma, ktoré majú deti naučiť. Proti tomu sa zdvihla vlna nevôle.

Dodatok začne platiť 1.9.2017. Učitelia mu vyčítajú, že žiakom berie slobodu vybrať si typ písma, ktorý im najviac vyhovuje. Väčšina žiakov v súčasnosti píše písmom Comenia Script, teda nespojitým rukopisným písmom, ktoré je zjednodušené. Vytvorené bolo v Českej republike a učitelia i žiaci s ním majú výborné skúsenosti. Vyhovuje najmä dysgrafikom, ľavákom a žiakom so špecifickými potrebami.

Cirkevná škola Narnia v Bratislave na protest proti rozhodnutiu ministerstva zorganizovala na 15. jún 2017 akciu Deň husieho brka a vyzvala ostatné školy, aby sa zapojili tiež. Napokon sa ich našli desiatky a základoškoláci dnes písali rôznymi nástrojmi, rozličnými typmi písma a na rôzne podklady. Jednou zo zapojených škôl bola aj Súkromná základná škola Felix v Bratislavskej Petržalke, kde sa štvrtáci rozložili v altánku na dvore a písali rôzne odkazy, prevažne nespojitým písmom.

„Píše sa mi takto dobre, je to jednoduché,” povedal 9-ročný Martin. Na žiakoch a ich písomných prejavoch bolo badateľné, že nespojité písmo je pre nich prirodzené a nerobí im žiadny problém. Paradoxne sa však našlo aj dievča, ktoré písalo atramentovým brkom iba spojitým písmom. „Toto dievča k nám prestúpilo v treťom ročníku z inej školy a už takto vedelo písať. Píše sa jej takto dobre a určite to nehodláme meniť. To je hlavná idea, aby mali deti na výber a aby si sami našli spôsob písania, ktorý je pre ne jednoduchší,” povedal triedny učiteľ Ondrej Struhár.

foto: hlavne.sk

Akciu prišli podporiť aj rodičia žiakov. Všetci sa zhodli na tom, že sloboda v písaní je pre nich dôležitá. „Mám staršieho syna, ktorý je už na druhom stupni, takže jeho sa už toto nariadenie netýka, ale dcéra nastupuje do prvého ročníka v septembri a bude sa musieť učiť písať tak, ako rozhodol minister,” povedala 37-ročná Iveta. „Čo ak jej to nepôjde? Má sa s tým trápiť len preto, že sa to páči nejakým ľuďom na ministerstve? Som jednoznačne proti tomu. Každý by si mal sám vybrať, ako chce písať, veď v konečnom dôsledku vedia aj nespojité písmo čítať úplne všetci.”

Práve s väčšou náročnosťou pri zvládaní spojitého písma majú problém aj vyučujúci. „Nechcem žiakom hádzať polená pod nohy a trápiť ich tým, aby sa toto písmo naučili,” zdôraznil Struhár, avšak dodal, že ak ministerstvo dodatok k štátnemu vzdelávaciemu programu nepozmení alebo nezruší, nebude mať na výber. „Je to veľký návrat v čase,” povedal učiteľ. Podobná regulácia zaväzujúca ku konkrétnej úprave tvarov písma naposledy existovala v roku 1932.

Deň husieho brka má upozorniť širokú verejnosť na to, že toto nariadenie žiakom, vyučujúcim a ich rodičom v konečnom dôsledku ubližuje. Z tohto dôvodu už vznikla aj petícia, ktorá ma za cieľ dosiahnuť, aby ministerstvo naďalej garantovalo slobodu voľby písma, ktorá bola doteraz. Na internete ju podpísalo už viac než 5500 ľudí a dnes sa na školách pridali ďalšie desiatky. Organizátori odhadujú, že aktuálne majú približne 6000 podpisov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky