Jednou vetou

Žiaden list sme od sudcu Radačovského nedostali, tvrdí rezort spravodlivosti

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd)

Foto: TASR

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) nedostal doteraz žiaden list od sudcu Miroslava Radačovského. Pre to potvrdila hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

Ako ďalej vysvetlila, ministerstvo dostalo list od popradského súdu, v ktorom sa píše o odchode sudcu do dôchodku. „Popradský súd nás v októbri informoval, že pán Radačovský v máji oznámil, že sa chce vzdať funkcie sudcu k 1. januáru 2019,“ pribížila Drobová s tým, že sudca svoje rozhodnutie zdôvodnil dovŕšením 60 rokov v septembri tohto roku. Ako doplnila Drobová, ak sudca oznámi prezidentovi SR v priebehu decembra 2018, že sa vzdáva funkcie sudcu, funkcia mu zo zákona zaniká uplynutím mesiaca, v ktorom oznámil vzdanie sa funkcie.

Predseda Okresného súdu v Poprade informoval o odchode z funkcie rezort spravodlivosti v októbri. „Predseda OS Poprad adresoval v októbri 2018 ministrovi spravodlivosti žiadosť o určenie voľného miesta sudcu, pretože pri vzdaní sa výkonu funkcie sudcu sa miesto sudcu nestáva automaticky voľným,“ priblížila Drobová.

Vo funkcii sudcu končí Radačovský, ktorý rozhodoval v spore Kisku

Týždenník Plus 7 dní informoval, že Radačovský oznámil listom adresovaným ministrovi spravodlivosti svoj odchod z funkcie. Dôvodom podľa týždenníka malo byť najmä to, aby nevznikli pochybnosti o jeho nezaujatom rozhodovaní vo veci sporu prezidenta SR Andreja Kisku, keďže ešte nie je právoplatná.

Prezident spor o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov prehral, rozsudok nie je právoplatný. Svojimi vyjadreniami pre médiá sudca prezidenta nepriamo vyzval, aby po verdikte odstúpil zo svojej funkcie. Jeho slová mal preskúmať minister spravodlivosti, ako aj predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Obaja mali posúdiť, či jeho vyjadrenia na adresu hlavy štátu nie sú dôvodom na podanie disciplinárneho návrhu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky