Jednou vetou

Žiga chce zostať ministrom hospodárstva, vraj nemá dôvod meniť pozíciu vo vláde

Minister hospodárstva SR Peter Žiga (SMER-SD)

foto: TASR

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) chce ďalej zostať na svojom poste a nevidí dôvod meniť pozíciu v rámci vlády. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády v reakcii na špekulácie, že by mohol nahradiť Petra Kažimíra (Smer-SD) po jeho odchode z postu ministra financií do Národnej banky Slovenska (NBS).

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

„Ja som ministrom hospodárstva, mne sa na ministerstve páči a chcel by som tam zostať do konca volebného obdobia. Nemám dôvod meniť svoju pozíciu,“ vyhlásil Žiga. S predsedom Smeru-SD Robertom Ficom sa podľa vlastných slov o takejto možnosti ani nerozprával.

Ficovi je ľúto, že Kažimír chce odísť z funkcie, no chápe jeho rozhodnutie

Vláda v stredu rozhodla, že za nového guvernéra NBS navrhuje Kažimíra. Súčasný šéf centrálnej banky Jozef Makúch odchádza z postu predčasne v marci budúceho roka, ešte pred uplynutím jeho funkčného obdobia. Nového guvernéra ešte schvaľuje parlament a vymenúva prezident.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa k nástupcovi Kažimíra nechce vyjadrovať dovtedy, kým ten neoznámi svoj odchod z postu ministra financií. V médiách sa okrem Žigu ako možný kandidát spomína napríklad bývalý šéf finančnej správy František Imrecze alebo predseda finančného výboru parlamentu Ladislav Kamenický.

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra