Jednou vetou

Žiga chce zostať ministrom hospodárstva, vraj nemá dôvod meniť pozíciu vo vláde

Minister hospodárstva SR Peter Žiga (SMER-SD)

foto: TASR

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) chce ďalej zostať na svojom poste a nevidí dôvod meniť pozíciu v rámci vlády. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády v reakcii na špekulácie, že by mohol nahradiť Petra Kažimíra (Smer-SD) po jeho odchode z postu ministra financií do Národnej banky Slovenska (NBS).

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

„Ja som ministrom hospodárstva, mne sa na ministerstve páči a chcel by som tam zostať do konca volebného obdobia. Nemám dôvod meniť svoju pozíciu,“ vyhlásil Žiga. S predsedom Smeru-SD Robertom Ficom sa podľa vlastných slov o takejto možnosti ani nerozprával.

Ficovi je ľúto, že Kažimír chce odísť z funkcie, no chápe jeho rozhodnutie

Vláda v stredu rozhodla, že za nového guvernéra NBS navrhuje Kažimíra. Súčasný šéf centrálnej banky Jozef Makúch odchádza z postu predčasne v marci budúceho roka, ešte pred uplynutím jeho funkčného obdobia. Nového guvernéra ešte schvaľuje parlament a vymenúva prezident.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa k nástupcovi Kažimíra nechce vyjadrovať dovtedy, kým ten neoznámi svoj odchod z postu ministra financií. V médiách sa okrem Žigu ako možný kandidát spomína napríklad bývalý šéf finančnej správy František Imrecze alebo predseda finančného výboru parlamentu Ladislav Kamenický.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky