Jednou vetou

Žiga: V súvislosti s Vietnamom budeme pravdepodobne musieť prijať opatrenia

Minister hospodárstva Peter Žiga

foto: TASR

Podozrenia zo zavlečenia vietnamského podnikateľa do vlasti tamojšou tajnou službou nedávajú slovensko-vietnamským vzťahom dobrý kredit. Vo štvrtok to povedal minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

 „A tým pádom pravdepodobne budeme musieť na rezorte aj na pôde ministerstva zahraničných vecí prijať opatrenia, ktoré s tým možno budú súvisieť,“ dodal.

Rezort zahraničných vecí: Potvrdenie podozrení by negatívne ovplyvnilo slovensko-vietnamské vzťahy

Žiga považuje Vietnam za relevantného partnera. Ide však najmä o obchodné vzťahy. „Obchod sa nedeje na úrovni štátu, ale na úrovni firiem a väčšinou sú to súkromné firmy, v ktorých štát nerozhoduje,“ konštatoval.

Rezort diplomacie už avizoval, že v prípade, ak nebude vysvetlenie vietnamského veľvyslanca dostatočné, Slovenská republika si vyhradzuje možnosť prijatia ďalších opatrení v zmysle diplomatickej praxe. S veľvyslancom sa predstavitelia ministerstva stretli vo štvrtok.

K únosu Trinh Xuan Thanha, podnikateľa a niekdajšieho straníckeho funkcionára, malo dôjsť v lete 2017 v Nemecku. Na únose sa podľa nemeckých médií mala podieľať vietnamská tajná služba. Prípad spájajú i s návštevou generála To Lama na Slovensku, keďže niektorí podozriví sa mohli objaviť v jeho prítomnosti v Slovenskej republike. Trinh Xuan Thanh bol podľa nemeckých médií vo Vietname odsúdený za korupciu a spreneveru miliónov dolárov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky