Jednou vetou

Žitňanská: Obete násilia páchaného na ženách potrebujú konkrétnu pomoc

Lucia Žitňanská

foto: TASR

O konkrétnej pomoci obetiam násilia páchaného na ženách sa podľa europoslankyne Jany Žitňanskej (NOVA, ECR) príliš málo hovorí a ešte menej sa v tejto veci koná. Povedala to pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách. Žitňanská pôsobí ako podpredsedníčka Výboru Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť (FEMM).

V roku 2015 oslovila slovenské ministerstvá, Generálnu prokuratúru, Justičnú akadémiu a Prezídium Policajného zboru a zisťovala, aká je reálna situácia na Slovensku a akým spôsobom sa ju snažia zlepšiť. Na situáciu sa spytovala aj organizácií, ktoré ženám v ťažkých situáciách pomáhajú. Svoj prieskum zopakovala tento rok, aby zistila, či a ako sa situácia posunula.

Presné štatistiky, ktoré by zachytávali podiel násilia páchaného na ženách, podľa Žitňanskej neexistujú. Z jej prieskumu vyplýva, že na vzdelávaní príslušníkov Policajného zboru v oblasti násilia páchaného na ženách sa zúčastnili len tri percentá policajtov. Vzdelávacie kurzy, ktoré organizuje Justičná akadémia pre sudcov, prokurátorov a justičných čakateľov, sú dobrovoľné, je ich málo a často ich absolvuje iba niekoľko desiatok záujemcov.

Tisíce ľudí v európskych mestách vyšli do ulíc. Protestovali proti násiliu voči ženám

Generálna prokuratúra od roku 2015 prevádzkuje Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR linku a emailovú schránku pre týrané osoby. Na národnú linku sa obracajú za rok stovky a na Linku pre týrané osoby tisícky ľudí, pričom asi polovica telefonátov je odstúpená na ďalšie konanie. Veľký význam núdzových liniek potvrdili organizácie, ktoré pomáhajú ženám v krízových situáciách.

Keď sa stratí takáto časť spisu, človek neverí na náhody, povedala Žitňanská

„Situácia na Slovensku sa za tie tri roky veľmi nezlepšila. Vzdelávanie policajtov, sudcov či prokurátorov je minimálne, pričom práve ich prístup k ženám, ktoré čelia násiliu, je kľúčový pre dôveru týchto žien a ich ochotu prípady násilia nahlasovať,“ konštatovala Žitňanská, podľa ktorej na Slovensku chýbajú konkrétne opatrenia na pomoc ženám.

Deň boja proti násiliu páchanému na ženách začali medzinárodne uznávať od roku 1981 a svet si ho pripomína každý rok 25. novembra. V roku 1960 boli v tento deň v Dominikánskej republike zavraždené tri sestry bojujúce za svoje práva a stali sa tak symbolom boja proti násiliu páchanému na ženách.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky