Jednou vetou

Životné prostredie je aj bezpečnostný problém, povedal Sólymos

László Sólymos, minister Životného prostredia SR

Foto: TASR

Environmentálne témy úzko súvisia aj s bezpečnosťou. Na medzinárodnom bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2018 to v piatok povedal minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd). Je to podľa jeho slov preto, že klimatické zmeny aj nedostatok zdrojov v niektorých oblastiach vyháňajú ľudí zo svojich domovov.

„Pri pokračovaní klimatickej zmeny a zvyšovaní priemernej teploty vzniknú oblasti, v ktorých sa nebude dať žiť a masy ľudí sa pohnú,“ poznamenal. Z rovnakého dôvodu je podľa neho dôležité šetriť limitované prírodné zdroje prostredníctvom obehovej ekonomiky. „Pre také krajiny ako Slovensko je dôležité, aby sme sa naučili šetrne zaobchádzať s tými materiálmi, ktoré máme,“ poznamenal minister s tým, že SR nemá toľko vzácnych zdrojov, ako niektoré iné štáty.

Nikdy sme nežili v takom neistom čase ako v súčasnosti, uviedol Lajčák

V tejto oblasti môže podľa neho pomôcť aj štátna správa využívaním zeleného verejného obstarávania. „Pri verejnom obstarávaní nebude jediným dôležitým kritériom cena. Ak bude produkt aj o niečo drahší, ale ekologický, môže byť uprednostnený,“ vysvetlil. Týmto štát zvýši dopyt po produktoch priateľských k životnému prostrediu a podporí podniky, ktoré ich vyrábajú.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky