Zločinecké komando v kauze vraždy Kuciaka – kto je kto?

Ako bola zorganizovaná skupina, ktorá zavraždila novinára a jeho priateľku?

fautorská koláž hlavne.sk, TASR, facebook

Najnovšie smerujú nitky v prípade vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice k podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Kočner sa mu kedysi vyhrážal, že bude pranierovať celú jeho rodinu, bolo otázne kam by sa pri schránkových firmách a Kočnerovi Kuciak prepracoval. Je to ale dôvod na vraždu? Uvidíme neskôr. Fakt je, že jeden z obvinených - Zoltán Andruskó mal vo svojej výpovedi uviesť, že počul, že práve Kočner si vraždu u Aleny Zsuzsovej objednal. Na obvinenie to zatiaľ nestačí - nad podnikateľom sa však rozhodne zmráka.

Vieme ako fungovali skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade. Bude z toho megaškandál!

Kto je vlastne Marián Kočner (55)?

Potenciálny podozrivý ako zadávateľ vraždy Jána Kuciaka

Marián Kočner je známy najmä ako bratislavský podnikateľ veľmi kontroverznej povahy. Je to podnikateľ, ktorý veľmi zvláštnymi spôsobmi na hranici legálnosti a s využitím čo najširších zákonných možností nakupuje a presúva pozemky či nehnuteľnosti za účelom čo najvyššieho vlastného obohatenia. Zavraždený Ján Kuciak upozornil na čudné prevody v kauze Technopol II. alebo napríklad na presuny nehnuteľností pri areáli v Báči, kde Slovensko prišlo o milióny tým, že presúval robil prevody nehnuteľnosti cez britské, maltské a karibské schránky.

Marian Kočner prichádza na pojednávanie na Najvyššom súde 28. 6. 2018 | foto: TASR

Marián Kočner je v tejto chvíli vo vyšetrovacej väzbe kvôli zmenkám za takmer 70 miliónov eur, ktoré mala jeho spoločnosť uzatvoriť ešte v roku 2000 s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom a dnes žiada na súdoch ich plnenie. Kauza nie je skončená, ale prvostupňový súd v Bratislave dal napríklad už v prípade jednej zo štyroch zmeniek za pravdu Kočnerovej firme.

Znalecký posudok k zmenkám vypracoval pre M.Kočnera svetoznámy expert Gerald LaPorte. Robil posudok napríklad aj pre M.Zuckerberga.  foto: hlavne.sk/ld

Málokto vie, že Kočner začínal už počas vysokoškolského štúdia novinárčiny s tým, že zarábal peniaze najmä pri výškových prácach. A že po revolúcii spolupracoval so spoločnosťou Technopol, ktorá ako podnik zahraničného obchodu mohla otvárať účty aj v zahraničí, aby mu otvorili účet v Číne, či v Indii. On tam vybavil kontajnery textilu, našiel na Slovensku odberateľov, vyplatil Technopol a mimoriadne dobre zarobil.

Prečo eskortovali Kočnera do Leopoldova?

Aj ďalšie škandály Mariána Kočnera sú sofistikovanej ekonomickej povahy. V roku 1997 mu udelil prezident Kováč milosť v súvislosti s kauzou Technopol, kde šlo o to, že v roku 1992 zaplatil Technopol holandskej firme za objednávku textilu, ktorá ale nebola nikdy zrealizovaná. Kočner má aj z nemeckého súdu potvrdenie o nevine.

Výrazne si poštval proti sebe verejnosť aj v roku 98, keď jeho firma Gamatex obsadila TV Markíza na základe odkúpenej pohľadávky jeho kamaráta Siloša Pohanku. Napriek demonštráciám pred televíziou Markíza nakoniec dala Kočnerovi za pravdu a peniaze zaplatila.

Bohatý expolitik a zakladateľ SMER-u Hanzel: Rozvádza sa!

V súčasnosti je proti Mariánovi Kočnerovi vedených niekoľko trestných stíhaní za ekonomickú trestnú činnosť, jedno za ohováranie novinára. Odsúdený ešte nikdy nebol.

Dom Mariána Kočnera na bratislavskej Kolibe zíva prázdnotou
foto: Ján Petriska | foto: jps

 

Najnovšie dianie však úplne presúva Mariána Kočnera zo sveta ekonomických špekulácií k násiliu a vydieraniu. Podľa Zoltána Andruskóa si mal práve on objednať vraždu novinára Kuciaka. Zároveň mal údajne Kočner platiť Alene Zsuzsovej za to, že si intímne minimálne chatovala s politikmi a vybranými osobami.

Takto vyzerá Kočnerova zločinecká skupina, ak sa potvrdí podozrenie polície a výpoveď Andruskóa.

Kto je Alena Zsuzsová?

V prípade figuruje ako objednávateľka vraždy.

44-ročná žena z Komárna je obvinená z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva. V minulosti pôsobila ako konateľka troch spoločností, dve z nich už neexistujú, jednu predala občanovi Maďarskej republiky. Nie je úplne zrejmé čím sa živí, údajne mala pôsobiť ako prekladateľka z taliančiny. Po jej firmách ostali obrovské dlhy na daniach. V kuloároch sa hovorí, že zarábala zvádzaním politikov a vytipovaných podnikateľov cez chat. Alena Zsuzsová je rozvedená matka 15-ročnej dcéry. Politik SME Rodina Boris Kollár priznal, že jej pred rokmi dal pár stoviek, „aby to mala v živote ľahšie“.

Alena Zsuzsová, foto: TASR | foto: TASR - Dušan Hein

Podľa Kollára sa stretávala nielen s ním, ale aj s viacerými politikmi. Alena Zsuzsová žila luxusným životom, jazdila na perfektných autách a dcére kupovala hriešne drahé kabelky. Napriek tomu dlžila štátu na daniach desiatky tisíc eur.  Podľa jej exmanžela Mariána Markoviča prezývaného Ampulka spolu nežijú už 11 rokov, ale vraj počul, že Kočner je krstným otcom.

Zsuzsová a Szabó z Kuciakovej vraždy boli najatí aj na vraždu prokurátora

Z väzenia sa podnikateľ ostro ohradil cez obhajcu Martina Pohoveja, že je napísaný v krstných listoch len u dvoch detí: „Obe deti sú mužského pohlavia a dnes majú viac ako 30 rokov,“ tvrdí Kočner. Či pozná Zsuzsovú už nekonkretizoval, uviedol len, že „v meste Komárno bol len raz v živote, a to pred rokom 1989,“ skonštatoval jeho advokát Martin Pohovej. Alena Zsuzsová má byť podľa polície objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka a najnovšie aj námestníka Generálnej prokuratúry P. Šufliarskeho.

Kto je Zoltán Andruskó?

V prípade figuruje ako sprostredkovateľ vraždy novinára Kuciaka

Zoltán Andruskó, foto: facebook

Zoltán Andruskó bol až do zatknutia najmä dlžník na poistnom, keď ako fyzická osoba dlží štátu vyše milión eur. Podľa obchodného registra figuroval vo viacerých firmách, v Komárne dodnes funguje pizzeria kde je zodpovedným vedúcim. Andrusko mal mať v polovici októbra súdkvôli neuhradeným daniam a poistnému. Ako jediný z obvinených nepodal sťažnosť proti väzbe v prípade vraždy Kuciaka.  Už vtedy vznikol predpoklad, že bude spolupracovať s políciou, aby sa vyhol vysokému trestu.

Obvinený Andruskó spolupracuje s políciou. Za objednávateľa vraždy Kuciaka označil Kočnera

Kto je Tomáš Szabó?

V prípade figuruje ako strelec, ktorý osobne zavraždil Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, podľa najnovších informácií mal mať objednávku aj na vraždu námestníka Gen. prokuratúry P.Šufliarskeho

Tomáš Szabó, foto: facebook

Tomáš Szabó je bývalý policajný vyšetrovateľ, v polícii pracoval v rokoch 2006 – 2015.  Pri Kuciakovej vražde ho zradil počítač. Americká FBI dodala polícii dáta zo satelitných družíc z ktorých vysvitlo, že cez svoj počítač vyhľadával Kuciakov dom cez aplikáciu wiev street. Szabó absolvoval elitný výcvik v poľskej súkromnej bezpečnostnej akadémii European Security Academy so zameraním najmä na beupečnostnú ochranu dôležitých osôb.

Kto je Miroslav Marček? 

V prípade vraždy Kuciaka figuruje ako šofér strelca

Miroslav Marček, foto: TASR

Miroslav Marček bol údajne šoférom, ktorý odviezol vraha na miesto činu. Mimochodom, políciou obviňovaný vrah Tomáš Szabó je s Marekom Marčekom rodina, sú bratranci. Kým Szabó bol v minulosti policajtom, Miroslav Marček bol vojakom našich ozbrojených síl.

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

 

 

Môže vás zaujímať

Novela zákona o dotáciách má odstrániť problémy z aplikačnej praxe