Zmätení poslanci, Ústavnoprávny výbor je v patovej situácii

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota

Robert Fico a Róbert Madej

Je z toho bludisko! Poslanci Ústavnoprávneho výboru NR SR nevedia, čo majú robiť s kandidatúrou Róberta Fica na post ústavného sudcu. Pôvodne sa malo hlasovať v pléne NR SR o ústavných sudcoch už dnes, hlasovanie však bolo preložené na zajtra - štvrtok. Otázka je, či zajtra hlasovanie bude, keďže predseda NR SR Andrej Danko podmienil hlasovanie v parlamente jasným stanoviskom Ústavnoprávneho výboru. A predseda Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej, ktorý má stanovisko Výboru zabezpečiť, nie je zastihnuteľný. Nereaguje na otázky hlavne.sk ani iných novinárov, politici Výboru netušia, na kedy zvolá zasadanie, lebo nekomunikuje údajne ani s nimi.

Premlčaná vražda exministra Duckého?

Mobil Róberta Madeja, predsedu Ústavnoprávneho výboru zvoní bez odpovede už niekoľko dní. Hlasový záznam dokonca už aj upozorňoval, že číslo neexistuje. Róbert Madej sa však neukrýva len pred novinármi, on nekomunikuje dokonca ani s poslancami Ústavnoprávneho výboru.

Predseda parlamentu Andrej Danko pritom po rokovaní Výboru, ktorý sa nedokázal zhodnúť či odporúča alebo neodporúča Roberta Fica na tento post uviedol: „Vyzval som ústavnoprávny výbor, aby rokoval až do prijatia záveru v súvislosti s dĺžkou praxe kandidáta na sudcu Ústavného súdu Roberta Fica, a to, či už s pozitívnym, alebo negatívnym výsledkom.“ 

Kandidáti na Ústavný súd: Fica takmer roztrhali a podraz od Žitňanskej

Pravda je, že parlament môže podľa práva hlasovať o kandidátoch aj bez odporúčania výboru, Andrej Danko ako predseda parlamentu však trvá na tom, aby Výbor vydal odporúčacie stanovisko, ako mu ukladá zákon.  Spornou je v prípade Roberta Fica dĺžka právnej praxe.

A kto musí zvolať zasadnutie Výboru? Jeho predseda, Róbert Madej. Ten sa však po kontroverznom hlasovaní odmieta s kýmkoľvek baviť.

ONLINE: Fico uhral remízu! Poslanci sa nezhodli, či spĺňa podmienky na Ústavný súd

„Ja neviem. Možno bude dnes o 12. alebo večer o 19. Predpokladáme vo Výbore, že to bude tak, lebo veď na štvrtok je naplánované hlasovanie parlamentu,“ uviedol pre hlavne.sk v stredu ráno Ján Marosz z OĽANO.

„To sa musíte opýtať predsedu výboru. Ja neviem,“ reagoval Tibor Bernaťák z SNS.

„Netuším, kedy bude hlasovanie. Nemáme informácie, ani žiadny termín. Toto hlasovanie je v záujme vládnej koalície, my sme svoj názor v hlasovaní už prezentovali. Ale zúčastniť na Výbore by sme sa mali, hoci či budeme hlasovať a za čo je otázne. Nemáme ale žiadnu pozvánku, nič nevieme,“ povedal pre hlavne.sk nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

„Je to v divnom režime,“ zahlásil na margo situácie Ondrej Dostál (SaS)

Ústavnoprávny výbor sa dostal do patovej situácie, keď o kandidátoch na ústavných sudcov odmietol hlasovať člen Výboru Peter Kresák, keďže je jedným zo záujemcov o tento post. Na jeho miesto má nastúpiť teraz Irén Sárközy (MOST-Híd). Tá je takisto bez informácií. „Ja neviem kedy bude hlasovanie. Ja ani neviem ako budem hlasovať, lebo mi nikto žiadne dokumenty nepredložil a nič som ešte nevidela,“ povedala pre hlavne.sk.

V polovici februára pritom končí funkčné obdobie deviatim z 13 sudov Ústavného súdu. V rámci toho, aby súd mohol fungovať, je nevyhnutné, aby parlament rozhodol o kandidátoch čo najskôr.

Kurilovská: Odstúpenie som v sebe riešila poriadne dlho

 

 

Môže vás zaujímať

Zomrel komunistický politik a bývalý slovenský premiér Peter Colotka