Michal Kaliňák: Politikom sa to nepáči, ale je čas na zmenu ich voľby.
Rázne sa postavil proti novému volebnému zákonu poslanec Ľuboš Blaha (SMER-SD). „Slovensko je príliš malé, aby sa politicky ešte viac drolilo a aby rôzne lokálne identity rozdrobovali národný záujem. Máme dostatočne silnú regionánu a lokálnu samosprávu a v celoslovenských voľbách by malo ísť plne o národný spoločný záujem. Jeden volebný obvod je stabilnejší asi aj z hľadiska vládnutia a posilňuje súdržnosť Slovenska. Je navyše výhodnejší pre menšie strany, či zvyšuje demokratickosť a pluralitu. Nevidím dôvod meniť dnešný stav,“ uviedol Ľ. Blaha pre hlavne.sk.
Podľa Karola Farkašovského z SNS nie je momentálny stav ideálny, ale nevidí dôvod na dramatické zmeny. „Chápem snahy regiónov, aby mali v parlamente vyslovene svojich zástupcov, ale na druhej strane každý poslanec, ktorý je v parlamente odniekiaľ pochádza, čiže viacmenej reprezentuje aj ten región, odkiaľ pochádza, nielen ten región, v ktorom žije,“ objasňuje svoj postoj K. Farkašovský.
Dajte mi čas, odkazuje Juraj Šeliga, ktorý končí v Slušnom Slovensku a ide do politiky
Vo veci ešte nemá celkom jasno politik Most-Híd Andrej Hrnčiar, ktorý by potreboval vidieť dokumenty. „Je to vec, ktorú by som si musel najskôr naštudovať, chápem regióny, ale v tejto chvíli neviem či by to bolo vhodné,“ reagoval A. Hrnčiar pre hlavne.sk.
Proti zmene volebného zákona je určite SaS. „Sme za zachovanie súčasného stavu, aby bol stále 1 volebný obvod. Poslanci NR SR robia zákony pre jedno územie, jeden štát a preto sme so súčasným zákonom spokojní,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko.
Kompromisne sa k veci stavia napríklad Milan Krajniak zo SME Rodina, preferuje kombinovaný systém. „To znamená, že každý región by si zvolil jedného poslanca do parlamentu a zvyšok do 150 by bol robený podľa pomerného systému. Každý občan by mal aj svojho poslanca a súčasne by druhá polovica poslancov bola volená ako doteraz – na kandidátnych listinách jednotlivých strán,“ vysvetľuje M. Krajniak. Takýmto kompromisom chce zabezpečiť , aby aj regióny mali silnejšie zastúpenie a aby aj v politike boli vzdelaní ľudia – vedci, chemici, lekári, ktorí nemusia mať v danom mieste svojho bydliska, vysokú popularitu, ale cez kandidátky by sa dostali do parlamentu.
Inaugurácia Čaputovej: Kto z neúspešných kandidátov príde a kto bude slávnosť ignorovať?