Jednou vetou

Zmenky týkajúce sa TV Markíza nie sú autentické, ukázal znalecký posudok

Druhý zľava podnikateľ Marian Kočner, advokát Dušan Pohovej, advokát Marek Para a bývalý šéf televízie Markíza Pavol Rusko pred súdnym pojednávaním v kauze zmeniek

foto: TASR - Jakub Kotian

Zmenky, ktoré sa týkajú TV Markíza, nie sú autentické. Renomovaná písmoznalkyňa na základe požiadavky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) na expertné skúmanie totiž dospela k záverom, že podpisy bývalého šéfa televízie Pavla Ruska na zmenkách nie sú z roku 2000, teda zmenky nevznikli tak, ako to tvrdí Pavol Rusko a podnikateľ Marian Kočner. Informoval mediálny zástupca TV Markíza Peter Papanek.

aktualizované: 10:09

Nezávislý znalecký posudok podľa jeho slov ukázal, že podpisy za vystaviteľa aj za avala na sporných zmenkách vyhotovil Rusko a tiež, že podpisy neboli vyhotovené 11. júna 2000, ale až po roku 2013. „Znalecký posudok sa zaoberal aj skutočnosťou, že podpis Pavla R. prešiel dvoma zmenami v období od roku 1993 do roku 2016. Rozhodujúca zmena vo variabilite a charaktere jeho podpisu nastala až po tom, ako Pavol R. a Marian K. tvrdia, že sporné zmenky boli podpísané,“ uviedol Papanek.

O prepustení Kočnera z väzby bude rozhodovať ŠTS v Pezinku

Tieto zistenia podľa právneho zástupcu TV Markíza v trestnom konaní Daniela Lipšica dokazujú, že zmenky neboli nikdy autentické. „Závery nestrannej znalkyne potvrdzujú tvrdenie Markízy, že zmenky nie sú pravé, čo bolo podporené znaleckými stanoviskami, ktoré Markíza predložila už v civilnom konaní. Nezávislý znalecký posudok pripravený pre NAKA bude mať kľúčový vplyv na ďalšie konanie,“ tvrdí Lipšic. Analýza rukopisu je podľa neho veľmi presvedčivý spôsob, ako odborne preskúmať údajné sporné zmenky vzhľadom na dlhé obdobie, ktoré uplynulo od ich údajného podpísania.

„Podpis individuálnej osoby sa v priebehu času mení. Pri porovnaní podpisov na údajných zmenkách so stovkami podpisov Pavla R. zoradených chronologicky do časovej osi bolo možné presvedčivo určiť obdobie, kedy tieto podpisy vznikli,“ spresnil. Ako tvrdí, nestranný znalec jasne dospel k záveru, že boli vytvorené po roku 2013. „Čo nie je ani náhodou v blízkosti času, kedy obvinený hovoril o vytvorení zmeniek,“ podotkol.

Senát Najvyššieho súdu SR rozhoduje v kauze nástenkového tendra

Bývalý riaditeľ televízie Rusko tvrdí, že v roku 2000 podpísal spolu štyri zmenky, pričom dve vystavil na Kočnera a dve na Štefana Ágha. Pre tieto zmenky teraz na súdoch prebiehajú súdne pojednávania, v ktorých spoločnosť Kočnera žiada od Ruska a Markízy – Slovakia spolu viac ako 42 miliónov eur. Muži odmietajú podozrenie, že sfalšovali štvoricu zmeniek. Začiatkom októbra mal originály zmeniek podnikateľ Marian K. odovzdať do trezoru okresného súdu. Originály od neho požadovali orgány činné v trestnom konaní po tom, ako sa stal v tejto kauze obvinený spolu s Ruskom.

Podpisy na sporných zmenkách. Foto: TASR

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky