Jednou vetou

Poslanci sa nevedia dohodnúť na vlastných platoch

Tibor Bernaťák

foto: TASR

Koalícia sa stále nedohodla na novej systémovej úprave platov poslancov, po ktorej volali už koncom minulého roka. Most-Híd chcel, aby systémové zmeny prišli čo najskôr. Hovorí, že mal snahu, aby nové pravidlá platili od 1. júla, čo ale koaliční partneri odmietli, a tak sú teraz na ťahu oni. Pre SNS je téma stále otvorená, Smer-SD na otázky neodpovedal.

„Aj naši koaliční partneri vedia, že podľa nás nie je správne, aby sme sa k tejto otázke vracali opakovane, sme za dlhodobé riešenie. Most-Híd mal úprimnú snahu túto otázku vyriešiť systémovo tak, aby od 1. júla 2018 platili nové pravidlá. Koaliční partneri to odmietli, teraz sú na ťahu oni,“ uviedla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák  povedal, že táto téma je stále otvorená. „Priebežne o nej diskutujeme s koaličnými partnermi. V súčasnosti by boli akékoľvek konkrétnejšie informácie predčasné,“ poznamenal. Riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová doplnila, že „SNS nepodporí žiadne zmeny v odmeňovaní, kým nebude vyriešený problém komplexne v celej spoločnosti“.

Smer-SD na otázky neodpovedal. Predseda Smeru-SD Robert Fico pred časom povedal, že ho téma úpravy platov „osobne nejako nezaujíma“. Prípravu zmien odštartoval nesúhlas časti koaličných poslancov zo Smeru-SD, SNS aj Mosta-Híd s návrhom na zmrazenie platov v zrýchlenom režime, s ktorými prišiel pred Vianocami vtedajší premiér Fico. Situácia vyvolala napätie v koalícii. Fico pripúšťal spojenie hlasovania o zmrazovaní platov s dôverou vláde. Predseda Mosta-Híd Bugár odmietal takéto vydieranie poslancov.

Bývalého šéfa zelených kritizujú, Raču oblepil svojou tvárou

Koaličné strany sa potom dohodli na príprave systémového riešenia úpravy platov. Nateraz majú platy zvýšené o symbolické jedno euro. Tvrdili, že systémové úpravy treba prijať čo najskôr, pôvodne hovorili o jari. Zákon, cez ktorý sa malo odmeňovanie ústavných činiteľov meniť, bol na programe májovej schôdze parlamentu, ale vláda ho stiahla. Nebola totiž dohoda.

Hoci dohoda nevznikla, už pred niekoľkými mesiacmi koaliční lídri oznámili základné kontúry zmien. Plat poslancov a ďalších ústavných činiteľov by sa nemal v budúcnosti odvíjať od priemerného zárobku v národnom hospodárstve, ale od takzvaného mediánu, teda od strednej hodnoty.

Ďalšou zmenou malo byť to, že plat poslancov by nebol rozdelený na dve časti. Paušálne náhrady by sa tak pripojili k základnému platu a celá zložka by podliehala odvodom. Dnes sú od nich paušálne náhrady oslobodené.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky