Jednou vetou

Zmeny vo vedení polície predstaví Saková začiatkom budúceho týždňa

Ministerka vnútra SR Denisa Saková

foto: TASR

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) predstaví začiatkom budúceho týždňa zmeny vo vedení Policajného zboru SR. Tie budú rozsiahlejšie a nebudú sa týkať len osoby policajného prezidenta, oznámila v stredu po zasadnutí vlády. Zároveň potvrdila, že z polície odchádza na vlastnú žiadosť policajný viceprezident Ľubomír Ábel.

Proces s expolicajtom Tiefenbachom pokračoval výsluchom znalca

„Začiatkom budúceho týždňa zvoláme tlačovú konferenciu, predstavíme nového kandidáta na policajného prezidenta, ktorý bude len dočasný policajný prezident, pokiaľ bude prijatý zákon s nejakou účinnosťou, podľa ktorého bude nový policajný prezident zvolený výberovým konaním,“ priblížila Saková s tým, že na tlačovej konferencii sa zároveň rozlúči s doterajším policajným prezidentom Tiborom gašparom.

Ministerka naznačila, že políciu neopustí len Gašpar s Ábelom. „Tie zmeny budú rozsiahlejšie. Ja mám právomoc na dve úrovne – prezident a viceprezidenti, ostatné personálne kompetencie bude mať už nový policajný prezident,“ vysvetlila. S kandidátmi sa pritom rozprávala o ich predstave personálnych zmien na vedúcich postoch polície.

Saková trvá na tom, že o únose Vietnamca sa rezort dozvedel v januári

Saková nepotvrdila, že odchod Ábela by mal súvisieť s jeho nenaplnenou ambíciou nahradiť Gašpara na čele polície. Viacerí vrcholoví policajní funkcionári sú podľa nej sklamaní z toho, že medializácia polície bola v uplynulých mesiacoch negatívna aj napriek výborným výsledkom, ktoré polícia dosahuje, či už pri zlepšovaní objasnenosti trestných činov, alebo v doprave.

„Vzhľadom na tú, možno aj neoprávnenú kritiku polície v posledných mesiacoch, sa rozhodli, že opustia svoje posty a prenechajú kompetenciu a zodpovednosť za tie náročné úlohy novším mladším kolegom,“ uviedla bez toho, aby niekoho menovala.

Saková: Súdiť policajta len na základe fotky je krátkozraké

Ministerka tiež nepotvrdila informáciu, že by sa novým policajným prezidentom mal stať policajný pridelenec v Chorvátsku Marián Slobodník. Nevylúčila však, že je súčasťou finálnej trojky kandidátov, medzi ktorými sa rozhoduje. Kauzy, ktorým Slobodník čelil v rokoch 2011 a 2012, Saková nevníma ako problém, pretože boli podľa nej vysvetlené. „Pokiaľ ho pán prezident vymenoval v roku 2016 za generála, tak zjavne nebola pochybnosť o nejakých škrupuliach alebo zlyhaniach,“ argumentovala.

K výmene policajného prezidenta dochádza v spoločenskej situácii po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Odchod Gašpara žiadali desiatky tisíc ľudí na zhromaždeniach po celom Slovensku, opozícia i prezident SR Andrej Kiska a nasleduje po odchode premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD).

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky