ZMOS: Mestá a obce nemajú na zavedenie bezplatných obedov kapacity

Ilustračné foto

Zdroj: TASR/AP

Zavedením bezplatných školských obedov sa automaticky zvýši počet o asi 120.000 obedov denne. Mestá a obce nemajú na takýto nárast personálne ani technické kapacity. Informoval o tom hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. ZMOS preto odmieta preberať zodpovednosť za opatrenia týkajúce sa bezplatných školských obedov.

Novinára Rýpala dali zavraždiť rovnakí ľudia ako Kuciaka – tvrdí svedok

„Na uskutočnenie tohto opatrenia mestá a obce nedostanú žiadne zvýšené finančné prostriedky oproti súčasnému stavu,“ doplnil. Podľa ZMOS tak toto opatrenie vytvára priestor nielen na plytvanie s potravinami.

Môže sa podľa neho stať, že zákonní zástupcovia detí a žiakov nebudú platiť za obedy menej, pretože si samospráva bude musieť zvýšené náklady prenášať do režijných nákladov, ktoré sú taktiež súčasťou poplatkov za obedy.

„Ceny za odobrané obedy majú byť znížené o výšku dotácie na jeden obed vo výške 1,20 eura. O pridelenie dotácie musia mestá a obce požiadať v súlade so zákonom o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, pričom sa môže stať, že dotácia mestu alebo obci z rôznych dôvodov nebude poskytnutá,“ vysvetľuje Kaliňák.

Vojenské lietadlo sa zrútilo pre poruchu motora, uviedol Gajdoš

ZMOS ako riešenie navrhuje, aby návrh bol uskutočňovaný postupne a za podmienky garancie, že náklady miest a obcí spojené s projektom „bezplatné školské obedy“ budú uhradené z prostriedkov štátneho rozpočtu.
Návrh zákona týkajúci sa tzv. obedov zadarmo by sa mal prerokovávať na októbrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR.

Podľa predsedu strany Smer-SD Roberta Fica by mali štát stáť 80 až 100 miliónov eur. Bezplatné stravovanie by malo platiť pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl od 1. januára 2019. Podľa sociálneho opatrenia strany by každé dieťa malo od štátu dostať 1,20 eura na deň na stravovanie.

Môže vás zaujímať

Novela zákona o dotáciách má odstrániť problémy z aplikačnej praxe