Jednou vetou

Politológovia o výzve Progresívneho Slovenska: Je to veľmi zvláštne

Michal Truban a Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Iba nedávno predstavitelia mimoparlamentného Progresívneho Slovenska vyzvali dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku k významnému kroku: skloňovali sa výrazy ako spolupráca, osud Slovenska, či spájanie strán. Podľa Progresívneho Slovenska sa jedná o dôležitý krok, ktorý Slovensku výrazne pomôže. Čo si však myslia známi politológovia?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Andrej Kiska | Zdroj: Facebook

S nadšením Progresívneho Slovenska ani zďaleka nesúhlasí politológ a historik Eduard Chmelár. Po prvé, je veľmi zvláštne, že na jednej strane Progresívne Slovensko stále tvrdí, že chce zmenu a na druhej strane si pozývajú k sebe človeka, ktorý je – poviem to veľmi jemne – podozrivý, a pravdepodobne bude aj vyšetrovaný z veľmi závažných trestných činov, tvrdí Chmelár, ktorý tvrdeniam progresívcov nerozumie.

Politológovia o Kiskovej strane: Nemusí mať čistý štít, ale šance má vysoké

Eduard Chmelár, analytik | foto: facebook E.Ch.

Po druhé, je tiež zvláštne, že strana, ktorá chcela byť moderná a progresívna, sa najprv spojí so stranou, ktorá je viac „na pravo“, a potom sa chce spojiť ešte so stranou Andreja Kisku, ktorá loví už úplne v konzervatívnych vodách, vysvetlil Chmelár. Podľa jeho slov výzva vyvoláva otázku, kam sa bude politika takéhoto subjektu ďalej posúvať. Na druhej strane však Chmelár rozumie aj konaniu Progresívneho Slovenska.

Hlavou krútia politici aj bývalí ministri školstva: Zrušenie povinnej angličtiny? Vážna chyba!

„Chápem aj Progresívne Slovensko – a to v tom, že od prezidenta Kisku je to nefér. Progresívne Slovensko čakalo na to, ako sa Kiska rozhodne a napokon povedal, že politickú stranu zakladať nebude a tak si ju založili a vybudovali oni. A keď sa dostavil úspech, zrazu sa dostavil aj Kiska, a chce „zlízať smotanu“ a sadnúť si k prestretému stolu,“ myslí si E. Chmelár.

Sulík Čaputovú kritizuje, politológovia sa jej zastali

Ján Baránek | foto: TASR

S historikom sa zhoduje aj známy politológ Ján Baránek. Tie výzvy sú predčasné, najprv musíme byť na 100% presvedčení, že pán Kiska stranu založí, to je prvá vec, tvrdí Baránek, ktorý momentálne na spájanie strán dôvody nevidí. Pokiaľ si je Progresívne Slovensko isté, že sa do parlamentu dostane a pokiaľ si tým bude istý pán Kiska, je tam obrovský priestor vytvárať koalície po voľbách, to je prvá vec. Druhá vec je, že nevidím dôvod, prečo by ľavicová strana mala vyzývať pravicové strany, aby sa spájali – to je vec, ktorá mi absolútne nesedí. Celé je to predčasné, doplnil v rozhovore pre hlavne.sk J. Baránek.

Toto sú ľudia, ktorí majú najnovšie ovládať Slovensko

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky