Jednou vetou

Zomrel komunistický politik a bývalý slovenský premiér Peter Colotka

Peter Colotka počas osláv MDŽ v roku 1980 na Bratislavskom hrade

foto: archív TASR - Magda Borodáčová

Vo veku 94 rokov v nedeľu zomrel komunistický politik a dlhoročný slovenský premiér Peter Colotka. Na sociálnej sieti o tom informuje Centrum pre dokumentáciu totalitných režimov.

Vieme prečo Čaputová vyhodila ochrankára

Colotka zastával počas komunistického režimu viaceré významné politické funkcie, v roku 1969 bol napríklad predsedom Federálneho zhromaždenia ČSSR, viac ako 19 rokov pôsobil ako predseda vlády Slovenskej socialistickej republiky.

Bol členom Komunistickej strany Slovenska, od apríla 1969 do októbra 1988 bol zároveň členom predsedníctva Ústredného výboru KSS.

Narodil sa v obci Sedliacka Dubová v okrese Dolný Kubín. Ako 14-ročný začal pracovať v kameňolome. Peniaze, ktoré takto zarobil, použil pri štúdiu na gymnáziu v Dolnom Kubíne.

FOTO: Ficove údajné kontakty s mafiou si preklepol aj bývalý šéf ŠtB Lorenc

Po štúdiu na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave zostal na fakulte pôsobiť ako asistent, následne vedecký ašpirant. V období rokov 1956 až 1957 bol prodekan a od roku 1957 do roku 1959 pôsobil ako dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

V roku 1958 sa na 3 roky stal prorektorom Univerzity Komenského. V roku 1964 bol vymenovaný za profesora, taktiež v odbore občianske právo. V rokoch 1962 až 1963 bol členom Medzinárodného súdneho dvora v Haagu, no po roku bol z tejto funkcie odvolaný bez udania dôvodu, keďže sa mal stať povereníkom pre spravodlivosť.

EXKLUZÍVNE FOTO: Drucker láka do strany Ficových exministrov

Radilk sa k významným odborníkom na občianske právo. Patril k popredným členom KSS, resp. KSČ, vďaka čomu zastával viacero významných politických funkcii. Bol dlhoročný člen ÚV KSČ a ÚV KSS. Pôsobil ako povereník a predseda komisie Slovenskej národnej rady pre spravodlivosť, bol predseda Federálneho zhromaždenia ČSSR, podpredseda federálnej vlády ČSSR a skoro 19 a pol roka bol predsedom vlády Slovenskej socialistickej republiky.

Zastával tiež funkciu veľvyslanca ČSSR vo Francúzsku. Za svoju politickú činnosť v 70. a 80. rokoch 20. storočia bol vo februári 1990 vylúčený z KSČ. Bol považovaný za umierneného politika Komunistickej strany. Bol členom Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Po Nežnej revolúcií bol už vo februári 1990 vylúčený z KSČ pre svoju politickú činnosť zo 70. a 80. rokov 20. storočia. V júni 1990 bol dokonca obvinený pre trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa, sprenevery a krádeže. V júni 1994 však vyhral súd a bol zbavený všetkých obvinení.

Stále zahmlievajú luxusné platy u prezidenta

 

zdroj: TASR/wikipedia

Môže vás zaujímať

Ministerstvo vnútra nedokáže vysvetliť, čí Lučanský má, alebo nemá šoféra