Jednou vetou

Zomrel posledný francúzsky partizán Roger Naël, ktorý bojoval v SNP

V strede a vpravo francúzsky partizán Roger Naël, ktorý bojoval v SNP

foto: FB Ambassade de France en Slovaquie

Bol čestným občanom obce Strečno, kde bojoval.

Zomrel posledný preživší z jednotky francúzskych partizánov, ktorá bojovala v Slovenskom národnom povstaní – Roger Naël. Agentúru SITA o tom informoval Didier Rogasik z tlačového oddelenia francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku. Naël sa narodil v roku 1924 v obci Malestroit v Bretónsku, kde žil. Bol čestným občanom obce Strečno, kde bojoval.

Rogasik priblížil, že Naël patril k jednotke francúzskych partizánov, ktorá bojovala pod velením kapitána Georges Bazarer de Lannurien v Slovenskom národnom povstaní a bol jej posledným žijúcim členom.

Veľvyslanectvo na svojej stránke uviedlo, že na povstaní sa pod vedením Lannurien zúčastnilo približne 200 francúzskych občanov, bývalých vojakov, ktorí ušli z rakúskych a maďarských väzenských táborov a civilistov, prepustených z nútených prác a pracujúcich v zbrojárskych závodoch na slovenskom území.

VIDEO: Rozhovor s Rogerom Naëlom z roku 2019, pri príležitosti 75. výročia od vypuknutia SNP, zdroj: YouTube Ambassade France

V bojoch ich padlo 56 a 45 bolo zranených. Dodáva, že na Strečne je pochovaných 24 francúzskych bojovníkov.

Francúzsky partizán získal najvyššie francúzske a slovenské vyznamenanie, v septembri 2017 z iniciatívy prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku získal Rad Bieleho dvojkríža. Počas osláv 75. výročia Slovenského národného povstania v roku 2019 mu slovenské orgány preukázali zvláštnu úctu.

Veľvyslanectvu informáciu o úmrtí Naëla priniesol prednášateľ histórie súčasnej strednej Európy na parížskej univerzite Sorbonne Alain Soubigou.

Malestroit. Héros de la Résistance: Roger Naël a rendu les armes"Notre ami Roger Naël vient de nous quitter. Avec lui…

Uverejnil používateľ Ambassade de France en Slovaquie Utorok 14. apríla 2020

 

Môže vás zaujímať

Pellegrini má obavy, že sa špeciálnym prokurátorom stane Daniel Lipšic