Jednou vetou

Zomrel posledný francúzsky partizán Roger Naël, ktorý bojoval v SNP

V strede a vpravo francúzsky partizán Roger Naël, ktorý bojoval v SNP

foto: FB Ambassade de France en Slovaquie

Bol čestným občanom obce Strečno, kde bojoval.

Zomrel posledný preživší z jednotky francúzskych partizánov, ktorá bojovala v Slovenskom národnom povstaní – Roger Naël. Agentúru SITA o tom informoval Didier Rogasik z tlačového oddelenia francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku. Naël sa narodil v roku 1924 v obci Malestroit v Bretónsku, kde žil. Bol čestným občanom obce Strečno, kde bojoval.

Rogasik priblížil, že Naël patril k jednotke francúzskych partizánov, ktorá bojovala pod velením kapitána Georges Bazarer de Lannurien v Slovenskom národnom povstaní a bol jej posledným žijúcim členom.

Veľvyslanectvo na svojej stránke uviedlo, že na povstaní sa pod vedením Lannurien zúčastnilo približne 200 francúzskych občanov, bývalých vojakov, ktorí ušli z rakúskych a maďarských väzenských táborov a civilistov, prepustených z nútených prác a pracujúcich v zbrojárskych závodoch na slovenskom území.

VIDEO: Rozhovor s Rogerom Naëlom z roku 2019, pri príležitosti 75. výročia od vypuknutia SNP, zdroj: YouTube Ambassade France

V bojoch ich padlo 56 a 45 bolo zranených. Dodáva, že na Strečne je pochovaných 24 francúzskych bojovníkov.

Francúzsky partizán získal najvyššie francúzske a slovenské vyznamenanie, v septembri 2017 z iniciatívy prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku získal Rad Bieleho dvojkríža. Počas osláv 75. výročia Slovenského národného povstania v roku 2019 mu slovenské orgány preukázali zvláštnu úctu.

Veľvyslanectvu informáciu o úmrtí Naëla priniesol prednášateľ histórie súčasnej strednej Európy na parížskej univerzite Sorbonne Alain Soubigou.

Malestroit. Héros de la Résistance: Roger Naël a rendu les armes"Notre ami Roger Naël vient de nous quitter. Avec lui…

Uverejnil používateľ Ambassade de France en Slovaquie Utorok 14. apríla 2020

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky