Jednou vetou

Zomrela operná speváčka a režisérka Božena Hanáková († 88)

Ilustračné foto

foto: TASR

Vo veku 88 rokov v pondelok (26. 11.) zomrela osobnosť slovenskej a košickej opery, operná speváčka, režisérka a pedagogička Božena Hanáková. TASR o tom informoval hovorca Štátneho divadla (ŠD) Košice Svjatoslav Dohovič. V košickom divadle Hanáková pôsobila od roku 1954 viac ako 50 sezón.

Divadlo a operu dostala Hanáková do vienka, narodila sa v rodine divadelných umelcov. Už ako dieťa hrala v operných inscenáciách Slovenského národného divadla (SND), kde v tom čase pôsobila jej mama, mezzosopranistka Ružena Kustrová. Na VŠMU vyštudovala operný spev aj tanec.

Vo veku 21 rokov zomrel hokejista Kristián Lunter

„Hneď po škole nastúpila do Štátneho divadla Košice, kde úspešne stvárnila množstvo operetných aj operných postáv – Jolanu i Júliu v Cigánskej láske, Adelu v Netopierovi, Valenciu vo Veselej vdove, Zerlinu v Donovi Giovannim, Musettu v Bohéme, Rosinu v Barbierovi zo Sevilly, Olympiu v Hoffmannových poviedkach a mnohé ďalšie,“ uviedol Dohovič. Spolu s manželom, scénickým výtvarníkom Jánom Hanákom, vytvorili neskôr inscenačný tím, ktorý sa v košickom divadle podpísal pod viacero operných a operetných inscenácií. Už aj s dcérou Danicou Hanákovou, kostýmovou výtvarníčkou, v roku 1997 režijne pripravila svoju poslednú inscenáciu – operu Giuseppe Verdiho La Traviata, ktorú na javisku ŠD hrali až do januára tohto roka.

Vo veku 90 rokov zomrel britský filmový režisér Nicolas Roeg

„Košickému divadlu ostala verná počas celej profesionálnej kariéry, ale úspešne hosťovala v Prahe, Ostrave, Brne, Miškovci a s divadlom sa predstavila aj na zájazdoch v Holandsku a Nemecku,“ konštatoval Dohovič.

Súbor opery ŠD Košice venuje v stredu (28. 11.) jej pamiatke a spomienke na ňu predstavenie Verdiho opery Nabucco.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky