Jednou vetou

Zuzana Čaputová: Dohovorí sa so svetovými štátnikmi?

Novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

autorská koláž hlavne.sk, Facebook

Nadchádzajúca nová prezidentka Zuzana Čaputová sa viackrát pre médiá ako aj verejnosť vyjadrila, že ovláda cudzie jazyky. Malo by ísť predovšetkým o angličtinu a ruštinu. Ako sme si však mohli všimnúť, napriek jej slovám v cudzom jazyku príliš komunikovať nechce. Hlavne.sk preto zaujímalo, či má nová prezidentka v inom jazyku než v materskom vykonanú nejakú skúšku, prípadne či je držiteľkou certifikátu, alebo či ruštinu využije napríklad pri návšteve Ruskej federácie ako Andrej Danko?

Biela, žltá, červená. V akých farbách sme ešte novú prezidentku nevideli?

Zuzana Čaputová napríklad aj nedávno prostredníctvom britskej stanice BBC poslala do sveta odkaz v angličtine, ktorý ale povedala v našom rodnom jazyku. V rozhovore pre stanicu totiž redaktor síce kladie otázky v angličtine, ale Čaputová odpovedá po slovensky.

VIDEO: Príde Matovič o kľúčové tváre v strane?

Zuzana Čaputová, víťazka prezidentských volieb 2019 na Slovensku | Foto: TASR

Foto+Video: Slovensko má prvého frajera v Prezidentskom paláci!

Ani po prezidentských voľbách tak nie je jasné, či sa Zuzana Čaputová dohovorí s inými významnými európskymi či svetovými štátnikmi inak, ako po slovensky. Zaujímalo nás preto, či má nová prezidentka v cudzom jazyku vykonanú nejakú skúšku, prípadne či je držiteľkou certifikátu.

Remišová jednou nohou u Kisku?

Keď sme sa v tejto súvislosti niekoľkokrát obrátili na jej hovorcu Martina Burgra, ako je to teda s jazykmi a novou prezidentkou, odpovedi sa vyhol a poslal nám stanovisko na naše iné otázky.

V tejto súvislosti nás tiež zaujímalo, či Zuzana Čaputová plánuje využiť ruštinu, o ktorej tvrdí, že ju ovláda, napríklad pri návšteve Ruskej federácie. Bude sa nová prezidentka orientovať skôr na proruskú politiku ako Andrej Danko? „Bude sa držať v zahraničnej politike schválených strategických dokumentov, programového vyhlásenia vlády a pôjde v súlade s dohodou troch najvyšších ústavných činiteľov o zahraničnom smerovaní Slovenska,“ uviedol pre hlavne.sk hovorca Zuzany Čaputovej Martin Burgr.

FOTO: Jar v parlamente. Odborníčka zhodnotila naše poslankyne

Jazykové znalosti Čaputovej tak stále zostávajú zahalené rúškom tajomstva a nie je jasné, či nová slovenská prezidentka sa nejakým spôsobom cudzie jazyky učila alebo nie a ako dobre ich ovláda. Bude dostatočne skúsená, aby svoje schopnosti preukázala pri dialógoch so svetovými štátnikmi?

Nakladačka Gajdošovi. Exminister zvozil náborovú kampaň do ozbrojených síl

Môže vás zaujímať

Tohoročné oslavy 76. výročia SNP budú sprevádzať prísne opatrenia