Jednou vetou

Zverejniť dôvody ochrany, či nie? Ficova ochranka rozhádala politikov, aj bezpečnostných expertov

Robert Fico

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Ochranka pre bývalého premiéra Roberta Fica bola opäť po vyhodnotení na Ministerstve vnútra predĺžená. Politici opozičných strán SaS a OĽaNO sa cez sociálne siete pustili do Roberta Fica, že ju vôbec nepotrebuje, ale zneužíva. A v názoroch na opodstatnenosť ochrany sa rozchádzajú v tejto chvíli aj bezpečnostní analytici!

Vieme prečo Čaputová vyhodila ochrankára

„Je to len kamufláž, aby si tento upadajúci politik ešte čosi dokazoval a my všetci mu to platíme. Môj odhad je, že to hrozné „ohrozenie“ tohto strachopuda a luxus, ktorý mu bude poskytovať štát, budú trvať až do najbližších parlamentných volieb,“ napísal na facebooku podpredseda SaS a bývalý minister obrany Ľubomír Galko.

status Ľ. Galka | foto: facebook Ľ.G.

„Zneužíva svojich neprávom pridelených ochrankárov na vytvárenie sebaklamu, že ešte niečo na Slovensku znamená a znamenať bude … alebo má naozaj panický strach, že mu niekto na ulici miesto krivého pohľadu uštedrí aj nejaký pľuvanec pod nohy. Hrdina. Jeho ľudia sa Jánovi Kuciakovi smiali, keď sa mu vyhrážal Kočner, ale on si naloží do gatí aj keď sa mu nikto ničím nevyhráža. Hrdina!“ – napísal na sociálnej sieti predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.

Globsec spolupracuje s Výbohovým kamarátom, čo mal kryť Bašternáka

Podľa niektorých prepočtov na základe cenníka súkromných bezpečnostných služieb, stojí predlžovaná ochrana R. Fica od vlaňajšieho marca okolo 170 000 eur. Túto sumu nepotvrdzuje Úrad na ochranu ústavných činiteľov. „Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR nevykonáva výpočty nákladov a neeviduje náklady na poskytovanie ochrany žiadnej z chránených osôb,“ uviedol Úrad v stanovisku pre hlavne.sk.

Lenže – kým v minulosti boli ľudia z bezpečnostných kruhov na rozdiel od opozičných politikov opatrnejší vo vyjadreniach a zhodovali sa v štandardnosti predlžovania štátnej ochrany, v súčasnosti sa už niektorí z nich pýtajú načo je R. Ficovi ochranka? Bývalý šéf ochrankárov Juraj Zábojník tvrdí: „Je štandardné predlžovanie ochrany, ale vyše roka, to som veru nezažil. To už treba verejnosti pomenovať, o čo ide, lebo tu sa už deje niečo neštandardné a preto to treba vysvetliť.“

Stále zahmlievajú luxusné platy u prezidenta

Bezpečnostný analytik Milan Žitný, na rozdiel od J. Zábojníka zotrváva na svojom predošlom postoji. „Verejnosť nemá prečo vedieť, aké riziká bývalému premiérovi hrozia.  Expremiér Fico je pre časť slovenskej verejnosti veľmi nepopulárna osoba a prejavujú sa voči nemu, aj na sociálnych sieťach, aj vzdelaní ľudia veľmi nenávistne, tak ja si myslím, že tú ochranu by mal mať,“ vyhlásil na margo ochranky Roberta Fica bezpečnostný analytik Milan Žitný.

Kontaktovali sme aj hovorcu bývalého premiéra R. Fica, boli sme zvedaví na argumentáciu expremiéra. Na telefonáty však Ficov hovorca nereagoval a rovnako ani na mail.

 

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie