Jednou vetou

Zvýšená lavínová hrozba je vo Veľkej Fatre, Nízkych a Vysokých Tatrách

Ilustračné foto.

Foto: unsplash.com

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo - tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice aktuálne prevláda vo vysokohorskom teréne Veľkej Fatry, Nízkych a Vysokých Tatier. Mierna lavínová hrozba - druhý stupeň platí v Malej Fatre a Západných Tatrách.

Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v stredu informoval, že v snehovom profile sa vplyvom dlhodobo nízkych teplôt vytvorili nestabilné vrstvy, na ktoré silný vietor navieval sneh do dosiek a vankúšov.

Lavína vo francúzskych Alpách si vyžiadala jednu obeť, po ďalšej osobe pátrajú

„Nebezpečné sú hlavne svahy a žľaby severných a severovýchodných orientácií. Uvoľnenie doskových lavín, najmä v uvedených expozíciách, je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Súčasne je možné spôsobiť odtrh aj z veľkej vzdialenosti vplyvom vysokého pnutia v snehovej pokrývke, ktoré vytvoril vietor,“ upozornil s tým, že počas dňa sa môžu vyskytnúť aj samovoľné lavíny menších až stredných rozmerov.

Ráno prevládalo v horských oblastiach Slovenska zamračené počasie. Teploty dosahovali od mínus 12 stupňov Celzia v najvyšších polohách po mínus šesť stupňov v podhorí. Za poslednú periódu sneženia pripadlo od desať do 25 centimetrov nového snehu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky