Jednou vetou

Zvyšovanie miezd sa týka nelekárskych zdravotníckych pracovníkov, avizovala Kalavská

Andrea Kalavská

foto: TASR

Plánované zvýšenie miezd, ktoré avizovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), sa týka všetkých nelekárskych zdravotníckych pracovníkov, pracujúcich v ústavnej zdravotnej starostlivosti a v ambulantnom sektore.

Na mzdy pôjde približne 200 miliónov eur, z toho na ústavnú zdravotnú starostlivosť 142 miliónov eur, na ambulantnú zdravotnú starostlivosť 54 miliónov eur. Kalavská to v piatok uviedla na tlačovej konferencii.

Platy zdravotných sestier v budúcom roku porastú až do výšky 16 percent

Šéfka rezortu zdravotníctva tiež objasnila, ako ministerstvo dospelo k zvýšeniu miezd sestier – špecialistiek o 15 percent. „Mzdový automat je čiastkou, ktorá sa odvíja od priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v súčasnosti rastú mzdy do 4,65 percenta. Desať percent na tarife spolu s nárastom priemernej mzdy tvorí približne 15 percent,“ vysvetlila.

Zvyšovanie miezd sa týka všetkých nelekárskych zdravotníckych pracovníkov, pracujúcich v ústavnej zdravotnej starostlivosti a v ambulantnom sektore. Dotkne sa profesií, ako pôrodná asistentka, fyzioterapeut, verejný zdravotník, zdravotnícky laborant, nutričný terapeut, dentálna hygienička, rádiologický technik, zdravotnícky záchranár, zubný technik, technik pre zdravotnícke pomôcky, farmaceutický laborant, masér, ortopedický technik, praktická sestra, zubný asistent, sanitár, logopéd, liečebný pedagóg a psychológ.

V ambulanciách budú môcť po novom pracovať aj praktické sestry

Od 1. januára budúceho roka by si tak na výplatnej páske mali nájsť sestry o 85 eur viac bez príplatkov a o 124 eur viac s príplatkami. V prípade sestier – špecialistiek by to malo byť o 101 eur viac bez príplatkov a s príplatkami 147 eur.

Prisľúbených 200 miliónov eur sa na účty nedostane priamou dotáciou, na účty zdravotníckych zariadení pôjdu cez zdravotné poisťovne. V rámci ambulancií je to podľa Kalavskej už predrokované aj so zdravotnými poisťovňami, aj s ambulantným sektorom. Podľa šéfky zdravotníckeho rezortu by mohlo tiež dôjsť k vytvoreniu memoranda, kde sa ambulantní poskytovatelia zaviažu, že peniaze, ktoré budú zvýšené, sa zohľadnia na mzdách sestier.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky