Zvyšujú si poslanci potichu platy? Vyzerá to tak!

Veronika Remišová

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Plat razom vyšší mesačne o 1300 eur! - presne k tomu smeruje v tejto chvíli potichu parlament. Vládna koalícia totiž nedala žiadny návrh na zmrazenie platov na práve prebiehajúcu schôdzu parlamentu. Ak sa platy nezmrazia, skokom stúpnu o 1300 eur! Tento problém je v NR SR akoby nekonečný, každý rok sa opakuje situácia, keď treba riešiť čo ďalej s poslaneckými platmi. Tento rok je ticho a práve jeho výsledkom by bolo úžasné navýšenie mzdy, ktorú by politikom závidel snáď každý. A niektorí poslanci za navyšovanie platov rozhodne sú!

Mariánovi Kočnerovi pribudlo obvinenie – za prevody bytov vo Five Star Residence

Poslanci NR  SR zarábajú v súčasnosti so všetkými príplatkami a paušálnymi náhradami aj 3 500 eur mesačne. Po novom by mohli mať kľudne 4800 eur mesačne.  „Máte pravdu, ak to chcú stihnúť, návrh tu mal byť, je to posledná schôdza,kde sa to dá riadne riešiť. Jediný, kto návrh predložil, je OĽANO. Neviem, čo robí vládna koalícia, ale riešiť to teraz môžu už len nie štandardne, ale v zrýchlenom legislatívnom konaní,“ vyhlásila Veronika Remišová z hnutia OĽANO.

Expremiér a predseda SMER-SD Rober Fico priebežne počas roka avizoval systémové zmeny, ktoré majú trvalo problém so zmrazovaním a navyšovaním vyriešiť. Žiadne systémové riešenie sme nezaznamenali. „Lebo žiadne nepredložil,“ vyhlásila pre hlavne.sk V. Remišová.

Predseda SMER-SD Róbert Fico poskytuje cez hovorcu strany Jána Mažgúta túto odpoveď:„Je všeobecne známe, že Smer-SD už dlhodobo od roku 2008 boli za zmrazovanie platov. Ďalší vývoj v tejto veci závisí od dohody koaličných partnerov, podľa toho sa bude postupovať. Nie je to len návrh, ktorý bude presadzovať strana, ale musia sa na tom zhodnúť všetci koaliční partneri,“ uzavrel J. Mažgút.

Predseda SMER-SD Robert Fico dlhodobo sľuboval systémové riešenie platov poslancov. Zatiaľ žiadne nie je! | Foto: TASR

 

Za neprípustné považuje zmrazovanie platov poslancov stranícky kolega R. Fica, Ľubomír Petrák (Smer-SD): „Zmrazovanie platov bolo v poriadku vtedy, keď mala naša krajina hospodársku krízu, a zároveň išlo aj o solidaritu voči šetreniu verejných prostriedkov. Vtedy to malo zmysel, dnes nie,“ povedal Ľ. Petrák.

Platy funkcionárov v Kancelárii prezidenta? Stále záhadou!

Milan Krajniak (Sme Rodina – Boris Kollár) nevie aká bola dohoda na politickom grémiu, a či sa o tom bude vôbec hlasovať. „Viem len, že platy poslancov NR SR sú jediné platy, ktoré boli za posledných 12 rokov zmrazené. Neexistuje sféra v spoločnosti, kde by boli takto dlho platy zmrazené,“ uviedol M. Krajniak, pričom dodal, že určite to treba riešiť, ale akým presne spôsobom, to zatiaľ nevie. „Počkám si na dohodu opozície a koalície a potom návrh podporím. Jednostranné kroky podporovať nebudem. Ak sa nedôjde k žiadnej dohode, tak predpokladám, že náš klub ďalej podporí zmrazenie platov,“ reagoval pre hlavne.sk M. Krajniak.

Zaujímavý postoj nateraz vyjadril aj Anton Hrnko (SNS). Ja sa k tomu nevyjadrujem, toto nie je moja agenda, už som sa k tomu vyjadril pred rokom,“ uviedol A. Hrnko. Pred rokom A. Hrnko vyhlásil, že on za zmrazovanie platov určite hlasovať nebude, príde mu to neprávne.

Jozef Rajtár (SaS) preferuje to, aby nastalo systémové riešenie. „Podľa nás je lepšie, aby sa navrhol presný kľúč, ale vidíte, koalícia sa tvári ako mŕtvy chrobák, spravila podivný ťah-zvýšenie len o 1 euro,“ uviedol J. Rajtár. Zároveň podotkol, že ak by sa navrhlo systémové a postupné riešenie, nie zmrazenie platov každý rok, tak by racionálny návrh akceptovali. Rajtárova stranícka kolegyňa, Jana Cigániková (SaS) povedala, „Návrh, ktorý v súčasnosti platí je naviazaný na to, ako sa krajine darí. Nič nie je ľahšie povedať, ako to, že všetci poslanci budú mať minimálnu mzdu, alebo budú robiť rovno zadarmo. To ale potom znamená, že do parlamentu dostaneme buď úplne neschopných ľudí, alebo naopak, schopných všetkého,“ uviedla J. Cigániková, a dodala, že pred 9 rokmi malo zmrazovanie zmysel, dnes je to absurdné.

Problém zmrazovania či skokového nárastu platu sa týka viacerých ústavných činiteľov: poslancov NR SR, ich asistentov, členov vlády, prezidenta SR, predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu.

 

Môže vás zaujímať

Novým poslancom NRSR sa stane Mitterpák