Jednou vetou

10 rokov od krízy: Ďalšia sa očakáva v roku 2020 – tvrdia experti JPMorgan

J.P. Morgan

TASR

Pred 10 rokmi ohlásila bankrot investičná banka Lehman Brothers, čo spustilo globálnu finančnú a hospodársku krízu. Kríza z roku 2008 zapríčinila veľkú recesiu, ktorá len na americkom kontinente zapríčinila stratu skoro deviatich miliónov pracovných miest. Stratégovia banky JPMorgan Chase & Co. teraz vytvorili model, ktorý má predpovedať načasovanie a rozsah budúcej finančnej krízy. Ďalšia kríza podľa nich príde v roku 2020.

Pozitívne je, že kríza,ktorá má prísť, bude podľa expertov zrejme o niečo menej bolestivá. Zlou správou je, že likvidita finančného trhu sa od implózie v roku 2008 zmenšila a nie je úplne jasné, aký to bude mať vplyv na priebeh ďalšej krízy.

Model JPMorgan vychádza z dĺžky ekonomickej expanzie, pravdepodobnej dĺžky budúcej krízy, úrovne zadlženosti, hodnoty aktív, úrovne deregulácie a finančnej inovácie pred krízou. Podľa výpočtov banky za predpokladu priemernej dĺžky trvania krízy by americké akcie mali padnúť približne o 20 %, ceny energií o 35 %. Riziková prirážka na dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín stúpne o 2,79 percentuálneho bodu, akcie na rozvíjajúcich sa trhoch padnú o 48 % a meny rozvíjajúcich sa krajín oslabia o 14,4 %.

 

 

Kríza v roku 2020 má byť podľa expertov JPMorgan menej bolestivá než tá z roku 2008.

Podľa stratégov JPMorgan Johna Normanda a Federica Manicardiho nie sú tieto prognózy znepokojujúce vzhľadom na minulú recesiu a krízu, počas ktorej index S&P 500 stratil 54 %. Otázkou však zostáva, aký dosah bude mať nedostatok likvidity a aká dlhá bude ďalšia kríza.

Môže vás zaujímať

Slovenské domácnosti by mohli mať od budúceho roka lacnejšiu elektrinu