Jednou vetou

A je to tu! Najnovšie čísla nezamestnanosti na Slovensku

Ilustračné foto

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Pixabay

Miera evidovanej nezamestnanosti v marci vzrástla v siedmich krajoch na Slovensku, najvýraznejší nárast vykázal Nitriansky kraj.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v marci tohto roka stúpla o 0,14 percentuálneho bodu na 5,19 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 0,16 percentuálneho bodu. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrady práce evidovali na konci tretieho mesiaca tohto roka 142 993 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s februárom ide o nárast o 4 050 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v marci stúpol o 5 031 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla minulý mesiac 6,21 %. V porovnaní s februárom tohto roka išla nahor o 0,08 percentuálneho bodu, medziročne stúpla o 0,02 percentuálneho bodu.

Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci marca tohto roka 170 867 osôb. Medzimesačne išlo o nárast o 2 002 osôb, v porovnaní s marcom minulého roka je to viac o 1 088 ľudí.

Najviac v Nitrianskom kraji, najmenej v Trenčianskom

Miera evidovanej nezamestnanosti v marci stúpla v siedmich krajoch na Slovensku. Najvýraznejší nárast, a to o 0,46 percentuálneho bodu, vykázal Nitriansky kraj. Pokles zaznamenal len Košický kraj, a to o 0,02 percentuálneho bodu. Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal Prešovský kraj (8,70 %). Úroveň miery evidovanej nezamestnanosti nad slovenský priemer mali ešte Banskobystrický kraj s 7,12 % a Košický kraj s 7,68 %.

V 25 okresoch nastal v marci medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti, v 53 okresoch bol zaznamenaný nárast nezamestnanosti, v jednom okrese sa miera evidovanej nezamestnanosti nezmenila. Najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal okres Rimavská Sobota (16,19 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti (2,08 %) dosiahol okres Trenčín.

Ku koncu marca tohto roka evidovali úrady práce 84 674 voľných pracovných miest. V porovnaní s februárom išlo o pokles o 6 094 voľných miest. Najviac voľných pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, a to 24 251 miest, najmenej voľných pracovných miest bolo v Košickom kraji, a to 4 866.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie