Jednou vetou

Abe vyzval lídrov G20, aby podporili voľný a spravodlivý obchod

Japonský premiér Šinzó Abe

foto: TASR/AP

Japonský premiér Šinzó Abe v piatok vyzval vedúcich predstaviteľov 20 najväčších svetových ekonomík, skupiny G20, aby vyslali silné posolstvo o podpore "voľného, spravodlivého a nediskriminovaného“ obchodu. Vyjadril zároveň „hlboké znepokojenie“ nad súčasnou situáciou v globálnom obchode.

Abe v prvý deň dvojdňového summitu G20 v Osake vyhlásil, že podporuje zlepšenie multilaterálneho obchodného systému a rokovania o dohodách o hospodárskej spolupráci. „Dnes chcem diskutovať s vedúcimi predstaviteľmi o opatreniach na ďalšie zrýchlenie reforiem Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ avizoval.

Aj americký prezident Donald Trump v piatok deklaroval, že obchod je na summite G20 jeho najväčšou prioritou po tom, ako čínsky líder Si Ťin-pching varoval pred narastajúcim protekcionizmom a aj India a Rusko obhajovali multilaterálne obchodné pravidlá.

Trump zostril tón aj voči Indii, požaduje zrušiť nové dovozné clá

Trump pred rozhovormi s japonským premiérom Abem a indickým premiérom Naréndrom Módím uviedol, že bude diskutovať o obchode. Pred niekoľkými dňami pritom kritizoval americko-japonskú bezpečnostnú zmluvu a požadoval od Indie, aby odvolala odvetné clá.

„Myslím, že oznámime nejaké veľmi veľké veci. Veľmi veľkú obchodnú dohodu,“ uviedol Trump pred stretnutím s Módím. Americký prezident chce s indickým premiérom diskutovať aj o čínskom telekomunikačnom gigantovi Huawei.

HUAWEI: Skvelé tipy na darčeky za vysvedčenie, ktoré potešia nielen študentov

Nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu povedal, že Trump chce na stretnutí s Abem a Módim obhajovať „odolnú a kvalitnú bezpečnostnú infraštruktúru“. USA totiž tlačia na spojencov, aby nepoužívali zariadenia čínskeho koncernu pri budovaní sietí novej generácie 5G z bezpečnostných dôvodov.

Američania majú podozrenie, že v zariadeniach Huawei sú „zadné vrátka“, ktoré by čínskej tajnej službe mohli umožniť špionáž. Podľa Trumpa by koncern Huawei mohol byť faktorom aj v obchodnej dohode Washingtonu s Pekingom.

Priblížili sme sa k zhode na top pozíciách v EÚ, uviedol Tusk

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Junker upozornil na negatívny vplyv obchodného sporu medzi USA a Čínou na globálne hospodárstvo. „Obchodné vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi sú komplikované a prispievajú k spomaleniu globálnej ekonomiky,“ povedal na tlačovej konferencii.

Čínsky prezident medzitým na stretnutí s lídrami najväčších transformujúcich sa ekonomík, tzv. krajín BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína) na okraj summitu varoval pred protekcionistickými krokmi, ktoré podľa neho „vrhajú tieň na mier a stabilitu na celom svete“.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie