Jednou vetou

Absolventom, ktorí sa stanú SZČO, vzniknú povinnosti voči Sociálnej poisťovni po roku

Ilustračné foto

Foto: TASR

Absolventi stredných a vysokých škôl, ktorí po ukončení štúdia získajú živnostenské oprávnenie alebo iné oprávnenie na vykonávanie zárobkovej činnosti, sa stanú samostatne zárobkovo činnými osobami (SZČO). Ihneď po získaní oprávnenia im nevzniknú žiadne povinnosti voči Sociálnej poisťovni.

Upozornila na to Mária Ďurišová z odboru komunikácie s verejnosťou poisťovne.

Povinnosť platiť nemocenské a dôchodkové poistenie im môže prvýkrát vzniknúť až v nasledujúcom kalendárnom roku po tom, ako začnú vykonávať svoju činnosť. Ak teda absolvent začne ako SZČO v roku 2017, má povinnosť platiť sociálne poistenie až od 1. júla 2018.

Táto povinnosť sa bude posudzovať podľa výšky dosiahnutých príjmov z podnikania uvedených v daňovom priznaní za rok 2017. Povinnosť vznikne, ak v predchádzajúcom roku prekročili hranicu hrubého príjmu 5 472 eur.

Vznik povinného nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia začínajúcemu podnikateľovi oznámi Sociálna poisťovňa písomne.

Zároveň ho informuje o vymeriavacom základe, výške poistného, dátume splatnosti aj o údajoch týkajúcich sa úhrady poistného. Pobočky poisťovne poskytujú záujemcom podrobné informácie o povinnostiach živnostníkov a ostatných SZČO.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie