Jednou vetou

Agrorezort a PPA vydali informačné embargo na prípad vraždy novinára Kuciaka

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná

Foto: TASR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) nebudú až do odvolania poskytovať informácie týkajúce sa vyšetrovania zločinu úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Dôvodom je možné ohrozenie vyšetrovania.

Pôdohospodárska platobná agentúra už v pondelok oslovila orgány činné v trestnom konaní zaoberajúce sa vyšetrovaním tohto prípadu a úzko s nimi komunikuje.

>> Matečná: MPRV a PPA sú pri vyšetrovaní okolností vraždy Kuciaka súčinné << 

„Plne rozumieme záujmu novinárov, ktorých kolega aj s priateľkou boli zavraždení, získať čo najviac informácií a okamžite. Našou snahou je však v prvom rade napomôcť vyšetreniu a potrestaniu osôb, ktoré za týmto zločinom stáli. Od nástupu nového vedenia rezortu aj PPA sme nastavili transparentnú a otvorenú komunikáciu voči novinárom i verejnosti. Zverejnenie niektorých informácií v tomto prípade však môže ohroziť, či zmariť vyšetrovanie a prácu vyšetrovateľov. Závažné situácie si vyžadujú mimoriadne riešenia. Sme presvedčení, že aj samotní novinári chcú v prvom rade, aby ľudia zodpovední za tento zločin boli potrestaní, preto ich žiadame o porozumenie tohto nášho mimoriadneho kroku,“ uviedol Vladimír Machalík, riaditeľ komunikácie a marketingu MPRV SR.

V uvedenom trestnom konaní sú ministerstvo a PPA súčinní s orgánmi činnými v trestnom konaní, v rámci ktorého môžu podávať podrobné informácie z prostredia výkonu svojej činnosti len orgánom činným v trestnom konaní z dôvodu neprípustnosti zmarenia vyšetrovania.

>> Aktuality.sk zverejnili posledný Kuciakov článok o talianskej mafii na Slovensku <<

V tejto súvislosti preto pre ne prestáva platiť zákonná povinnosť poskytovať akékoľvek informácie, ktoré sa vzťahujú alebo môžu mať len potenciálnu súvislosť k vyšetrovanej udalosti. Funkcionári ministerstva a PPA poskytujú a naďalej budú poskytovať plnú súčinnosť len príslušným orgánom činným v trestnom konaní.

Agrorezort tak reaguje aj v súvislosti s aktivitami generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý dnes vydal pokyny, aby vzhľadom na citlivosť prípadu a absolútnemu zamedzeniu úniku informácií, ktoré by mohli sťažiť vyšetrovanie, špeciálny prokurátor neinformoval verejnosť a politikov, a to až do doby, pokiaľ bude možné zverejniť informácie bez negatívnych následkov na vyšetrovanie. Informačné embargo MPRV SR a PPA platí až do odvolania.

Môže vás zaujímať

Legislatívu k termínu podania daňových priznaní prerokuje parlament v zrýchlenom režime